Β’ Εθνική: Πάλεψε κόντρα στην δυνατή Προσοτσάνη η ελλιπής Ασπίδα Ξάνθης

Tην ήττα με 28-25 κόντρα στην δυνατή Προσοτσάνη, γνώρισε η μαχητική Ασπίδα Ξάνθης για την 2η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Η ομάδα του Θόδωρου Βαφειαδη ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε 3-4 έστω και χωρίς τον έμπειρο Νίκο Καζαντζίδη και τους Ασκεπίδη, Καλιωράκη, Μαργαρίτη, Πανδράκη, Σαλή Ογλού Γιλμάζ
και Σιλέλογλου, ωστόσο δεν σκοραρε στο επόμενο πεντάλεπτο και βρεθηκε πίσω στο σκορ με 5-4.

Το ημίχρονο έληξε 14-11 με τους Δραμινούς να ξεφέυγουν 24-18 στο 45′ με σερί 6-2 και να επικρατούν 28-25 κλανοντας το 2/2 στο πρωτάθλημα και τους Ξανθιώτες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες στην κόντρα αφού ο 15χρονος τερματοφύλακα της Προσοτσάνης Χριστόδουλος Βασιλείου έκανε καταπληκτική εμφάνιση.

Από την Ασπίδα 7 τερματα είχε ο Αγαθόνικος και 5 ο Πατσατζής, ενω από την Προσοτσανη 8 είχε ο Καραμούδας, 6 ο Μπουλούκης και 3 αν και αγωνίστηκε μόλις 20 λεπτα λόγω της αποβολής του ο 15χρονος Αχιλλέας Τόσκα που στον αγώνα με τον Άρη είχε 20 γκολ.

Πεντάλεπτα: 3-4, 5-4, 8-6, 10-8, 12-9, 14-11 (ημίχρονο), 15-13, 18-16, 24-18, 26-20, 27-22, 28-25 (τελικό αποτέλεσμα)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Βρασνάκης, Βασιλείου 1, Νικολαίδης 3, Παπαδόπουλος 2, Φιλίππου 1, Τόσκας 3, Μπουλούκης 6, Φιδανάς 5, Καραμούδας 8, Κοτζαμπαναγιώτης, Μαργαριτίδης, Τσεπενάκης, Τσίρκου, Στεργιάκος, Παπάζογλου, Κεμπαμπτσής

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Ευθυμίου (τ/φ), Χασμάς (τ/φ), Αγαθόνικος 7, Ακτενίζογλου 1, Βασιλακόπουλος, Καίκης, Καραμανώλης 2, Κόλλιας 2, Μουλάκης 2, Ναθαναηλίδης 2, Νικολαίδης 3, Παναράκης, Παπαδόπουλος, Πατσατζής 5