ΕΠΣ Ξάνθης: Εμφατική νίκη της πρωτοπόρου Θαλασσιάς στο «ντέρμπι» με την Βιστωνίδα

Την δέκατη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Αναγέννηση Θαλασσιάς, καθώς στο υποτιθέμενο ντέρμπι κορυφής με τη Βιστωνίδα για την Α’ Κατηγορία ΕΠΣ Ξάνθης επικράτησε με 5-0 της ομάδας που είναι στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αυξάνοντας σε διψήφια την διαφορά των πόντων μεταξύ τους στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Τάσου Κελίδη μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 11′ ο Γιάννης Καζάκης άνοιξε το σκορ. Με την συμπλήρωση ημιώρου ο Πάτης Κοτόπουλος έκανε το 2-0 και τρία λεπτά αργότερα ο Κώστας Κουτσομιχάλης διαμόρφωσε το 3-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη σκόραρε άλλες δυο φορές στο τελευταίο τέταρτο ο Στέλιος Τυργαΐδης για το τελικό 5-0. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Τσοπουλίδης με βοηθούς τους Οτουζμπίρ και Ασικίδη

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ: Μπαξεβανίδης, Βασιλειάδης, Πεντεζίδης (66′ Δελητζόγλου), Κελίδης, Σαρηγιαννίδης, Αλήογλου (46′ Μουζαφέρογλου), Τουργαίδης, Κουτσομιχάλης, Κοτόπουλος (65′ Βουλγαρίδης), Καζάκης (71′ Κούπας), Δασκαλάκης

ΑΟ ΒΙΣΤΩΝΙΔΑ: Αραμπατζής Π., Τοπούζογλου, Χαϊτίδης, Τσιλιακίδης, Τζεβελέκης Ζ., Μαμαλίγκατζης, Αγγελάκης (71′ Μαρτσακλής), Δέλτσος (46′ Μπροντίδης), Παπάζογλου (46′ Παπαδούδης), Τζεβελέκης Φ, Αραμπατζής Δ. (71′ Κεσκινίδης)