ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Λύγισε ο Εθνικός στην Καβάλα απέναντι στην «Σάντα Μπάρμπαρα»

Με σκορ 82-62 επικράτηση η Αγία Βαρβάρα του Εθνικου Αλεξανδρούπολης σε αναμέτρηση που διεξήχθη το Σάββατο στην Καβάλα για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Ωστόσο τίποτα δεν έδειχνε αυτήν την εξέλιξη στην αρχή του αγώνα, που οι φιλοξενούμενοι με επιλογές έξω από τα 6 και 75 φαίνονταν να κυριαρχούν, προκαλώντας νευρικότητα στους Καβαλιώτες. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σάντα πήρε σκορ με μακρινά σουτ και κατάφερε να πάει προηγούμενη με οκτώ στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παίχτηκε πολύ επιθετικό και γρήγορο μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, με πολλά μακρινά σουτ και πιεστικές άμυνες, με αποτέλεσμα να κλείσει η αρχικά ψαλίδα στους 4 πόντους, αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με επιθετικό κρεσέντο ως το τέλος κατόρθωσαν να διαμορφώσουν διαφορά 20 πόντων.

Διαιτητές : Κατρακαρης – Ανεστάκης
Δεκάλεπτα : 15-17, 37-29 (ημιχρονο), 59-50, 82-62 (τελικό αποτέλεσμα).

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Μυτικοπουλος – Παλλάδα): Παράσχου 9(1), Καντζάλης, Κοντογιάννοπουλος 4, Ρότσας 18(6), Ζωτιδης, Μητρούλης 2, Φερδερίκος 4, Παπακωνσταντίνου 12, Θανάση, Ντάτσης, Μπαλαμπουγιουκης Πελ. 7, Μπαλαμπουγιουκης Δημ. 26(7).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τελουδης): Σιόντης, Σιταριδης 10(2) , Θεολογίδης 6, Σισίου 1, Μίχος, Παπαδούδης 6, Τσάγιας 10, Γεροκώστας, Πασσιάς 13(2) , Κανάκης 13(1), Γερακακης 3.