B’ Εθνική: Προσπάθησε για το come back ο ΓΑΣ Κομοτηνή αλλά ο Σπέντζος ήταν μόνος απέναντι στην Λευκάδα

Το κακό διάστημα της δεύτερης και τρίτης περιόδου πλήρωσε ο ΓΑΣ Κομοτηνή που ηττήθηκε με 72-79 αππο την δυνατη Δόξα Λευκάδας και βρέθηκε κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή μπροστά στο κοινό του, κόντραρε στο πρωτο δεκαλεπτο τους Λευκαδίτες (18-18), που ωστόσο ξέφυγαν στο σκορ με το ημίχρονο 35-44 εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα των Θρακιωτών έφυασαν την διαφορά στους 18 πόντους 44-62 στο 27′. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο -13 (52-65) με τον ΓΑΣ να μειώνει σιγά σιγά την διαφορά στους 8 σε 66-74 στο 36′ και στους 5 πόντους (69-74) στο 38′, αλλά ο Λεπτοκαρίδης δεν ευστόχησε στο σουτ 3 πόντων 1΄ πριν το τέλος της αναμέτρησης, χάνοντας την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής με τον κορυφαίο για τους μαχητικούς γηπεδούχους Σπέντζο με τρίποντο να γράφει το τελίκό 72-79.

Κορυφαίος του ΓΑΣ ήταν ο Νίκος Σπέντζος με 26 πόντους και 4 τρίποντα, ο οποίος πραγματοποίησε το καλύτερο του παιχνίδι με την φανέλα του ΓΑΣ αλλά δεν μπόρεσε να βρει συμπαραστάτες εντός του παρκέ, αφού ο μόνος διψήφιος ήταν ο Χαλήλ Καδήρ με 11 πόντους, ενω στους 4 έμεινε ο σκόρερ της ομάδας Λεπτοκαρίδης. Από την λευκλαδα που έιχε πλουραλισμό στην επίθεση 20 είχε ο έμπειρος Τσιαβές και 17 οι Βαγενάς και Χρύσης.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 35-44 (ημίχρονο), 52-65, 72-79 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Δημάδης, Μπακάλης, Ζαχαριάδης

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 4, Μαστροδημήτρης , Παλάσκας 6(2), Λεχούδης 6, Κυφωνίδης , Κουτσοβασίλης 8(2) , Παπανδρεόπουλος 3, Χαλήλ 11, Τσούμπρης 6(2), Σταυριανόπουλος 2, Καρκατσέλης, Σπέντζος 26(4)

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 12(1), Αργυρός 6(2), Αναγνωστόπουλος Χ., Τσιαβές 20(2), Σταματέλος, Βαγενάς 17(2), Χρύσης 17(2), Αναγνωστόπουλος Γ 7, Βλαχάκης.