Γ’ Εθνική: Ασταμάτητος και στην Καλαμαριά ο … μέτριος Λεύκιππος

Το 5 στα 5 έκανε ο Λεύκιππος συνεχίζοντας το απόλυτο αφού επικράτησε αν και δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση του ουραγού Απόλλωνα στην Καλαμαριά με 57-64.

Ο Λέυκιππος σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο αν και βρέθηκε πίσω με 3-6 “αντέδρασε” με ένα επιμέρους σερί 2-11 προηγηθηκε 8-14 και 11-16 στο δεκάλεπτο. Οι Ξανθιώτες προηγηθηκαν 8 πόντους 11-19 αλλα ο Καρασίμος με τρίποντο μείωσε σε 14-19 και η ομάδα του Καραμουσαλίδη βρέθηκε στο -2 (17-19 στο 12′) με καλάθι και φάουλ του Τσίγκα στον αιφνιδιασμό. Έχοντας βελτιωθεί αμυντικά, ο Απόλλων Καλαμαριάς “μπήκε” σε θέση οδηγού στον παιχνίδι (20-19) με σουτ του Κεραμάρη από τα 6.75. Με ωραία προσπάθεια του τελευταίου “γράφτηκε” το 22-19 και ο Δημήτρης Βογιατζής ήταν ο “υπεύθυνος” για το 27-22 με σερί 16-6 λίγο πριν το ημίχρονο που έληξε 27-25 για τους Ποντίους και τον Λέυκιππο να έχει 9 πόντους στην δεύτερη περίοδο.

Με την αρχή της επανάληψης ο Απόλλων Καλαμαριάς προηγληθηκε με 32-29 αλλα σε ένα πεντάλεπτο οι Ξανθιώτες έκαναν σερί 4-18 και στο 27′ θα προηγηθούν με 36-47 δέιχνοντας οτι θα καθαρίσουν τον αγώνα. Ο Βογιατζής με δύσκολο καλάθι μείωσε σε 41-47 και η τρίτη περίοδος όπως και η δεύτερη “έκλεισε” με τρίποντο για τον Λέυκιππο και το σκορ στο 43-51. Ο Απόλλωνας μείωσε σε 47-53 στο 32′ με κάρφωμα του Κυφωνίδη αλλα με ενα 0-7 ο Λέυκιππος ξέφυγ 47-60 και πήρε άνετη νίκη στο φιναλε με 57-64.

Από τον Λεύκιππο που την επόμενη εβδομάδα έχει ρεπό 15 πόντους είχε ο Παλλάκης και 14 με 4 τρίποντα ο Ιορδάνογλου, ενω από την ουραγό και χωρίς νίκη Καλαμαριά 19 είχε ο Κυφωνίδης.

Δεκάλεπτα: 11-16, 27-25, 43-51, 57-64

ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ (Καραμουσαλίδης): Βογιατζής Δ. 12(2), Σκεμπής 3(1), Κυφωνίδης 19(1), Καρασίμος 5(1), Μακρής 2,  Τσίγκας 3, Γιαννακός 6, Κεραμάρης 7(1)

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Βαχαρίδης-Ρετζέπης): Νταβουλτζόπουλος  4, Στεργίου 3(1), Ιωαννίδης, Παϊτάρης, Ζαμπάκης 7, Βοϊβατόπουλος 8, Νικολόπουλος 3(1), Χρήστου 4, Μακαρατζής, Γρούδος 6, Παλλάκης 15, Ιορδάνογλου 14(4)