B’ Εθνική: «Γκρεμίστηκε» στην Γέφυρα ο αγνώριστος ΓΑΣ Κομοτηνή

Πραγματοποιώντας την χειρότερη του φετινή εμφάνιση, ο ΓΑΣ Κομοτηνή γνώρισε βαριά ήττα με 40 πόντους από την Γέφυρα με 87-46.

Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη έχασε σχεδόν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τον Χαλήλ Καδήρ και παρά την αστοχία της όπως και οι γηπεδούχοι ήταν κοντά στο σκορ με 12-6. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον ΓΑΣ και έκρινε τον αγώνα με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν 20 πόντους και να ολοκληρώνουν το ημίχρονο 46-21.

Η διαφορά έφτασε το νταμπλ σκορ φτανοντας στο 72-35 στο 30′ με το τελικό 87-46 να είναι μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του ΓΑΣ Κομοτηνή τα τελευταία χρόνια.

Για την ομάδα της Κομοτηνής που την επόμενη βδομάδα φιλοξενεί ένα από τα φαβορί για την άνοδο ομάδα της Νίκης Λευκάδας ο Παπανδρεόπουλος με 11 πόντους διασώθηκε από το ναυάγιο, ενώ από την Γέφυρα 26 είχε ο Μάρτζος που πυροβόλησε 6 φορές από το τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 12-6, 46-21, 72-35, 87-46

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ξέρας-Παζώλης

ΓΕΦΥΡΑ (Μελετιάδης): Μπέγας 10 (2), Μάρτζος 26 (6), Αποστολίδης 9 (1), Τζουβάρας, Κιουρτζίδης 6, Ονάσογλου 14, Μασάδης 2, Τσακαλέρης 2, Κοτσάνος 16. Κολοκοτρώνης 2

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 10 (1), Μαστροδημήτρης. Παλάσκας 2, Λεχούδης 8, Κυφωνίδης 2, Κουτσοβασίλης 7, Παπανδρεόπουλος 11, Χαλίλ, Τσούμπρης 2, Σταυριανόπουλος 4