Α2 Γυναικών: Νέα ήττα για τον Φοίνικα! Δεν κέρδισε ούτε στα Τρίκαλα…

Ούτε τα εξωτικά Τρίκαλα δεν φάνηκαν τυχερά για την ομάδα του Φοίνικα Αλεξανδρούπολης καθώς ηττήθηκαν από τον τοπικό Ασκληπιό και πλέον θα βρεθούν κι επίσημα στον πάτο της βαθμολογίας.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τον Φοίνικα Αλεξανδρούπολης στην έδρα του Ασκληπιού Τρικάλων, η ομάδα του Τσουλκανάκη μπήκε άσχημα στο γήπεδο μην μπορώντας να αντιδράσει από το 8-4 του σετ και μετά, με την διακύμανση του σετ, 15-6, 20-9 να δείχνει την έλλειψη συγκέντρωσης και το τελικό σκορ στο 1ο σετ να γράφει 25-11

Στο 2ο σετ, ο κοουτς Τσουλκανάκης “γκάζωσε” τις παίκτριες τους, οι οποίες εμφανίστηκαν με διαφορετικό πρόσωπο καθώς προηγήθηκαν με 3-5 και 9-10, ένα ξέσπασμα των Τρικαλινών τις έφεραν όμως μπροστά με 15-13, ο Φοίνικας αντέδρασε και προηγήθηκε με 17-19 την οποία διαφορά κράτησε μέχρι το τέλος του σετ κατακτώντας με 22-25.

Το τρίτο σετ είχε κάτι από το πρώτο, ο Φοίνικας μπήκε νωθρά. Ο Ασκληπιός πήρε προβάδισμα με 8-3, 10-5 και 12-7 ενώ το σκορ αυξήθηκε περισσότερο καθώς έφτασε στην μέγιστη τιμή του 15-8. Ο Φοίνικας αντέδρασε με ένα καλό σερί 17-12 αλλά ο Ασκληπιός με 3ις συνεχόμενους πόντους έκανε το 21-12 και κλείδωσε το σετ, το οποίο και κατέκτησε με 25-14.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Φοίνικα θυμίζοντας κάτι από τον δεύτερο, τα κορίτσια του Τσουλκανάκη μπήκαν δυνατά κάνοντας το 3-6 και 8-10 κρατώντας την διαφορά σε φυσιολογικά πλαίσια. Στα μισά του 4ου σετ βρήκε τον Φοίνικα προηγούμενο με 12-15. Εκεί ο Ασκληπιός επέστρεψε και με ένα δυνατό σερί 6-1 μπήκε στην διεκδίκηση του σετ και του αγώνα καθώς προηγήθηκε με 18-16. Ο Φοίνικας διεύρυνε το σερί του κάνοντας το 22-17 με τον Φοίνικα να έχει κολλήσει μετά το 15. Με τον Ασκληπιό να κλειδώνει την νίκη και το τρίποντο με 25-17

Ασκληπιός Τρικάλων – Φοίνικας Αλεξανδρούπολης: 3-1 (25-11, 22-25, 25-14, 25-17)