Με καταπληκτικό και πάλι τον Ερμείδη η Καρδίτσα έκανε «σεφτέ» στο νέο της στολίδι επί της Δάφνης

Tην πρώτη της νίκη στο νέο κλειστό της Καρδίτσας πήρε η τοπική ομάδα κόντρα στην Δάφνη Δαφνίου κρατούσε γερά τη νίκη στα χέρια της, αλλά ουσιαστικά «αυτοκτόνησε» με τους Θεσσαλούς να έχουν εκ των κορυφαίων τον φορμαρισμένο Ξανθιώτη γκαρντ Παναγιώτη Ερμείδη επιρκατώντας με 90-82.

Η ομάδα του της Καρδίτσας ακολουθούσε τη Δάφνη σε όλο το παιχνίδι, με την διαφορά να φτάνει στο πρώτο δεκάλεπτο και σε διπλό σκορ (13-26), ωστόσο οι γηπεδούχοι με 3/3 βολές σε νεκρό χρόνο πήγαν το παιχνίδι στην παράταση (75-75), και εκεί πήραν την νίκη.

Ο Ερμείδης είχε 15 πόντους με 6/6 βολές, 0/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής, ενώ άποντος έμεινε ο Εβρίτης γκάρντ Μάκης Σανδραμάνης σε 4 λεπτά συμμετοχής.