Β’ Εθνική: Με εκπληκτική την «Αγία Τριάδα» του ο ΓΑΣ έκανε «σεφτέ» και στην Κομοτηνή επί της Λαμίας

Μια πολύ σημαντική νίκη την πρωτη στην έδρα του στο πρωτπαθλημα του Βορέιου Ομίλου της Β’ Εθνικής πήρε ο ΓΑΣ Κομοτηνή επί του Έσπερου Λαμίας με 85-78.

Πρωτεργάτες της σημαντικής νίκης χωρίς ωστοσο να υστερήσουν οι υπόλοιποι ήταν η Αγία Τριάδα του ΓΑΣ Κομοτηνή, Χαλήλ Καδήρ, Κιμωνας Λεχούδης και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Στέλιος Λεπτοκαρύδης που σημειωσαν τους 64 από τους 85 πόντους των Θρακιωτών σημειώνοντας την δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής.

Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη κατάφερε από την αρχή της αναμέτρησης να έχει τα ηνία στο σκορ, προηγήθηκε με 26-21 στο 10′ και 44-29 στο 18′ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 48-35. Στο δεύτερο ημξαναμπήκαν στον αγώνα και μείωσαν στους 5, 50-45 στο 25′ και 60-55 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του ΓΑΣ έλεγχαν ωστόσο τον αγώνα και προηγήθηκαν 80-69 στο 38′ και παρά την αστοχία τους στις βολές πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη με 85-78 μπροστά τον κόσμο τους που για ακόμα μία αναμέτρηση γέμισε το κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής.

Κορυφαιοι για τον ΓΑΣ ο Χαλήλ Καδήρ με 22 πόντους και 8 ριμπαουντ κάνοντας ένα καταπληκτικό πρωτο ημίχρονο, 21 πόντους και 8 ριμπαόυντ είχε ο Λεχούδης και 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και αρκετές ασιστ ειχε ο Λεπτοκαρίδης. Από την ομάδα της Λαμίας 27 είχε ο Στογιάνοβιτς, 21 ο Ρουμελιώτης με 5 τρίποντα και 6 ο Κομοτηναίος πρώην φόργουορντ της ΑΕ Κομοτηνής Τάσος Γκιρίτσης.

Δεκάλεπτα: 26-21, 48-33, 60-55, 85-78

Διαιτητές: Θεοδώρου-Φουντζήλας-Κουκουλεκίδης

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σπέντζος 5(1), Λεπτοκαρίδης 21(2), Παλάσκας 9(3), Χαληλ 22, Λεχούδης 21, Σταυριανόπουλος 4, Τσουμπρής 3, Κουτζοβασίλης, Γκιουζελίδης, Κυφωνίδης, Μαστροδημήτρης, Ναλμπάντης

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Τσιμίδης 8, Δαχρετζής 5(1), Γκιρίτσης 6(1), Γκούντγουιν 4, Μούτσα 7, Στογιάνοβιτς 27(2), Ρουμελιώτης 21(5).