Volley League: Με το αριστερό η πρεμιέρα του ελλιπούς Εθνικού απέναντι στον Ηρακλή

Την ήττα με 3-0 σετ από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης στην έδρα του γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης για την πρεμιέρα της Volley League.

Η ομάδα του Έβρου που αγωνίστηκε με σύνθεση ανάγκης, καθώς μεταξύ άλλων απουσίαζε ο Σέρβος πασαδόρος της, δεν μπόρεσε να κοντράρει τον Γηραίο που έφυγε για πρώτη φορά νικητής από την Αλεξανδρούπολη από την ημέρα που έγινε Ηρακλής Πετοσφαίριση.

Ο Ηρακλής μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά. Δεν άφησε τον Εθνικό στο πρώτο σετ να συμπληρώσει έστω διψήφιο αριθμό πόντων. Στο δεύτερο και το τρίτο χαλάρωσε κάπως, αλλά στην ουσία ουδέποτε κινδύνευσε και καθάρισε το ματς σε 62 λεπτά.

Με δύο μεγάλα σερί 6-0 από τα σερβίς του Προύσαλη και του Μαυροβουνιώτη ο Ηρακλής πήρε μεγάλη διαφορά στο 1ο σετ, ενώ στο 2ο σετ ο Εθνικός κράτησε μέχρι το 8-9. Εκεί πήγε πάλι ο Μαυροβουνιώτης στο σερβίς και με συνολικό σερί 9-0 έκανε το σκορ 18-8 και η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ.

Στο 3ο σετ οι θρακιώτες βρήκαν καλύτερο ρυθμό, ενώ ο προπονητής του Ηρακλής Γιάννης Ορφανός χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες της αποστολής. Ο Ηρακλής με τους Μαυροβουνιώτη, Τζιουμάκα ξέφυγε 11-8 και με τον Ροντρίγκες που έπαιξε βασικός στο 1ο και στο 3ο σετ κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο 16-11. Ο Εθνικός μείωσε στο -3 (16-19) αλλά τη χαριστική βολή στον Εθνικό έδωσε ο Ορεστιαδίτης Γιώργος Πεντίδης καθώς με το σερβίς του έκανε σερί 6-0 και έκλεισε τον αγώνα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Σταματόπουλος, Βασιλάκης, Γραμματεία: Σκαρλατούδη

Οι πόντοι του ΜΓΣ Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 16 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.