LIVE από το Μ. Παρασκευόπουλος για την πρεμιέρα της Volley League: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ηρακλής

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ηρακλής Πετοσφαίριση Θεσσαλονίκης για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volley League. Ο Κώστας Βαργεμιτζίδης είναι στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» και μεταδίδει…

Καλησπέρα! Επιτέλους έχουμε το πρώτο σερβίς στην Volley League και στο πλαίσιο αυτό ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης φιλοξενεί τον Ηρακλή για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volley League. Θα απρακολουθήσουμε μαζί λεπτό προς λεπτό, πόντο προς πόντο, τον αγώνα.

Ωρα 16:55 Η αναμέτρηση ξεκινά στις 18:00 και την ίδια ώρα διεξάγεται και το Παμβοχαϊκός – Ελπίδα Αμπελοκήπων ενώ το πρώτο χρονικά ματς της σεζόν αρχίζει στις 17:00 στο Ηράκλειο ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Παναθηναϊκό.

Ωρα 16:58 Την Κυριακή παίζουν Φοίνικας Σύρου – Κηφισιά και την Δευτέρα η πρεμιέρα ολοκληρώνεται με το ντέρμπι ΠΑΟΚ – Ολυμπιακού στην Πυλαία.

Ωρα 17:04 Ο Εθνικός αλλά και ο Ηρακλής ήταν από τις τελευταίες ομάδες που αδειοδοτήθηκαν από την Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού, μόλις την περασμένη Πέμπτη.

Ωρα 17:08 Είναι δύο από τις πιο ιστορικές ομάδες της κατηγορίας που καλούνται να αφήσουν στην άκρη τις δυσκολίες των προηγούμενων ημερών και να τα δώσουν όλα στο γήπεδο για την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα που θα τους τονώσει το ηθικό και θα γεμίσει τις μπαταρίες τους για τη δύσκολη συνέχεια.

Ωρα 17:13  Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα αγωνιστεί με αμιγώς ελληνική και για την ακρίβεια αμιγώς Εβρίτικη σύνθεση καθώς ο Σέρβος πασαδόρος Μιχάιλο Λιουμπισάβλιεβιτς δεν έχει βγάλει ακόμα δελτίο, όπως αποκάλυψε χθες το ThrakiSportS.

Ωρα 17:16 Έτσι ως βασικός θα ξεκινήσει ο μόνος άλλος πασαδόρος της ομάδας, ο 17χρονος Μάριος Παπάζογλου που είναι υιός του Γιώργου Παπάζογλου και ανήκει στη νέα φρουρά της ομάδας.

Ωρα 17:20 Οι Κοντοστάθης, Χρηστουηλίας, Χατζόπουλος, Τσιουτσιουλούδης και φυσικά ο Κώστας Δαλακούρας που επέστρεψε θα είναι οι βασικοί παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου, που ανέλαβε προπονητής της ομάδας μετά το τέλος της συνεργασίας με τον Σάκη Μουστακίδη.

Ωρα 17:22 Ο ίδιος ο Ανδραβίζος δήλωσε στην ιστοσελίδα της ΕΣΑΠ: «Ξέρουμε πως έχουμε δύσκολη αποστολή αλλά θα παλέψουμε όλους τους αγώνες. Η ομάδα μας μπαίνει απροετοίμαστη αλλά και με μία άγνοια κινδύνου που ίσως μας φανεί χρήσιμη για να πορευτούμε. Θέλουμε τον κόσμο κοντά μας».

Ωρα 17:24 Εχει ξεκινησει και η μεταδοση των αγωνων του Ερμογενη Ξανθης στη Βεροια και της ΑΕ Κομοτηνης στην Καρδιτσα για την Α2 Ανδρων, στις 6.00 ξεκινά και ο Αθλος Ορεστιάδας. Ενημέρωση με ένα κλικ ΕΔΩ

Ωρα 17:27 Στον Παναθηναϊκό το πρωτο σετ της χρονιας, το κατεκτησε στο Ηράκλειο της Κρητης επί του ΟΦΗ με 25-19.

Ωρα 17:32  Ετοιμος για ένα επιτυχημένο ξεκίνημα είναι ο Ηρακλής ο οποίος μέσω των αγώνων του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς έκανε την πρόβα τζενεράλε, εκεί όπου δεν αγωνίστηκε ο Εθνικός.

Ωρα 17:36 Ενισχυμένος με τον Βραζιλιάνο ακραίο Στουντζίνσκι Εντουάρντο Ματέους Ροντρίγκεζ, τον Χαράλαμπο Σακόγλου, τον Γιώργο Τζιουμάκα και τον Εβρίτη Γιώργο Πεντίδη ο Ηρακλής θέλει να κάνει επιτυχημένο ξεκίνημα.

Ωρα 17:40: Μικρή προσέλευση από τον κόσμο στον γήπεδο, βέβαια είμαστε 20 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα. Παράλληλα, λίγοι οπαδοί του Ηρακλή από την Αλεξανδρούπολη κσι τις γυρω περιοχές έχουν ήδη καταφθάσει.

Ωρα 17:44 Ο γηραιός» τη σεζόν 2018-19 πλασαρίστηκε στην 7η θέση και ήταν φιναλίστ του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Εθνικός από την πλευρά του περιορίστηκε στην 9η θέση και πέτυχε την παραμονή του στην κατηγορία μέσω των πλέι άουτ με την Αθλητική Ένωση Κομοτηνής.

Ωρα 17:49. Από τότε που ο Ηρακλής έγινε Ηρακλής Πετοσφαίριση, οι δυο ομάδες έχουν αναμετρηθεί εννιά φορές ανεξαρτήτως έδρας με τον Εθνικό να προηγείται οριακά στις νίκες με 5-4. Ειδικά στην Αλεξανδρούπολη από το 2015 και μετά ο Εθνικός μετρά μόνο νίκες, τις πρώτες δυο σεζόν με 3-0, ενώ πέρυσι και πρόπερσι επικράτησε με 3-2.

Ώρα 17:52 Ολοκληρώνουν οι δύο ομάδες την προθέρμανση τους κανονικά, με τον κόσμο να συνεχίζει να έρχεται.

Ωρα 17:55 Διαιτητής της αναμέτρησης είναιο Γεωργιάδης με δευτερο διαιτητη τον Ιωαννίδη, επόπτες τους Σταματόπουλο και Βασιλάκη και παρατηρητή τον Μιχελινάκη.

Ωρα 17:58 Παμε σε μετάδοση του αγώνα καθώς σε λιγο αρχιζει η παρουσιαση ενώ θυμίζουμε ότι σε εξέλιξη έχουμε και άλλο live με την εξέλιξη στα παιχνίδια των θρακιώτικων ομάδων στην Α2 Ανδρών, δηλαδή του Αθλου Ορεστιάδας, της ΑΕ Κομοτηνης και του Εμογένη Ξάνθης. Ενημέρωση με ένα κλικ ΕΔΩ

Αρχικές εξάδες:

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδραβίζος): Δαλακούρας, Τσιτσιουλούδης, Χατζόπουλος, Παπάζογλου, Πιτιακούδης, Χριστουηλίας, Κοντοστάθης (λ)

Ηρακλής Θεσσαλονίκης (Ορφανός): Χήρας, Μαυροβουνιώτης, Προύσαλης, Πεντίδης, Τζιουμάκας, Ροντρίγκεζ, Μπουράκης (λ)

Διαιτήτες: Γεωργίαδης, Ιωαννίδης

1ο σετ: 0-1, 0-2, 2-1 (μπλόκ άουτ Χρηστουηλίας), 1-3, 1-4 (άσος Τζιουμάκας), 1-5, ταιμ άουτ από τον κύριο Ανδραβίζο, 2-5 (μπλοκ Τσιτσιουλούδης), 3-5, 3-6, 4-6 (μπλοκ άουτ Δαλακούρας), 4-7, 4-8 (άουτ επίθεση Δαλακούρας), 4-9 (άουτ επίθεση Χατζόπουλος), 5-9 (μπλόκ άουτ Δαλακούρας), 6-9, 6-10, 6-11, 6-12 (πρώτος χρόνος Χήρας), ταίμ άουτ από τον Ανδραβίζο, το δεύτερο στον αγώνα, 6-13, 6-14 (μπλόκ Χήρας), 6-16 (επίθεση πίσω ζώνη Ροντρίγκεζ), 7-14 (μπλοκ άουτ Χριστουηλίας), 7-15, 8-15, Μπίκος αντι Πιτιακούδη, 8-16, 8-17, κλείνει η αλλαγή Μπίκου και Πιτιακούδη, 8-17, 8-18, 8-19 (λάθος από τον Εθνικό), 8-20 (επίθεση Τζιουμάκας), 8-21 (νέα επίθεση Τζιουμάκα), 8-25 και τέλος σετ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης- Ηρακλης Θεσσαλονίκης 0-1

2ο σετ (0-1): 1-0 (άουτ επίθεση Τζιουμάκα), Σακόγλου αντί Ροντρίγκεζ στις άκρες για τον Ηρακλή, 2-1, 2-2 (επίθεση Τζιουμάκα), 3-2, 3-3 (μπλοκ Τζιουμάκα), 3-4, 3-5, 4-5 (εξαιρετική επίθεση Δαλακούρα), πολύ καλή εμφάνιση μέχρι στιγμής από τον Κοντοστάθη, 4-6, 4-7 (άσος Σακόγλου), 5-7, 6-7 (άσος Πιτιακούδη), 6-8 (άουτ επίθεση Δαλακούρα), 7-8 (άουτ σέρβις Πεντίδη), 7-9, 8-9 (μπλοκ άουτ Χατζόπουλος), 8-10 (επίθεση Τζιουμάκα), 8-11, 8-12 (μπλοκ Τζιουμάκα), ταιμ άουτ για τον κύριο Ανδραβίζο, 8-13 (επίθεση Τζιουμάκα), 8-14, 8-15 (νέα επίθεση από τον Τζιουμάκα), 8-16, πολύ καλός επιθετικά ο διεθνής διαγώνιος του Ηρακλή, για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης Δαλακούρας και Κοντοστάθης μέχρι στιγμής ξεχωρίζουν, με τον Χρηστουηλία να τους ακολουθεί, 8-17 (άσος Μαυροβουνιώτη), 8-18 (επίθεση Τζιουμάκας), 9-19 (λάθος σέρβις Μαυροβουνιώτη), 10-19 (λάθος επίθεση Σακόγλου), 11-19 ( άσος Παπάζογλου), 12-19 (λάθος επίθεση Σακόγλου), 12-20, φυσικά και η παρουσία των πιτσιρικάδων του Εθνικού είναι θετική για την απειρία και το άγχος που κουβαλάνε, 13-20, 13-21, 14-21 (επίθεση Πιτιακούδη), 14-23, 15-23 (νέα επίθεση Πιτιακούδη), 15-24 (επίθεση Ροντρίγκεζ), 16-24 (επίθεση μικρή διαγώνιο από τον Δαλακούρα), 17-24 (άσος Δαλακούρα), 17-25 τέλος του σετ. 0-2 για τον Ηρακλή, με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να είναι σαφώς βελτιωμένος, προσπαθώντας να πάρει ότι καλύτερο από τον αγώνα. Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ηρακλής Θεσσαλονίκης 0-2.

3ο σετ (0-2): όπως ξεκίνησαν στα 2 πρώτα σετ ξεκινούν και οι δύο ομάδες, 0-1 (λάθος από τον Εθνικό στο φιλέ), 0-2 (λάθος επίθεση από τον Δαλακούρα), 1-2 (τρομερό μπλόκ από τον Τσιουτσιουλούδης), 2-2 (νέο διπλό μπλοκ), 2-3 (άουτ σερβις Τσιουτσιουλούδη), 3-3 (τρομερή επίθεση Πιτιακούδη), 3-3 (λάθος σερβίς Πιτιακούδη), 4-4, 5-4 (επίθεση Χρηστουηλίας), 6-4 (άσος Δαλακούρας), 6-5, 6-6, 6-7 (μπλοκ άουτ Τζιουμάκα), 6-8, 7-8 (λάθος σερβίς Πεντίδη), 7-9 (επίθεση Μαυροβουνιωτη), 7-10 (μπλοκ άουτ Τζιουμάκας), 7-11, ταιμ άουτ από τον κύριο Ανδραβίζο, μπήκε πολύ δυνατά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αλλά δύο λάθος σφυρίγματα του κ. Γεωργιάδη άνοιξαν την διαφορά, 8-11 (επίθεση Τσιουτσιουλούδη), 9-11, 9-12 (επίθεση Μαυροβουνιώτη), 10-12 (μπλοκ άουτ Πιτιακούδης), 10-13, 10-14, 11-14 (επίθεση Πιτιακούδη), πολύ καλή εμφάνιση από τον νεαρό διαγώνιο, 11-15, 11-16, ταιμ αουτ από τον κυριο Ανδραβίζο, 11-17, 12-17, 12-18, 12-19, 13-19 (λάθος σερβις Ροντριγκεζ), 14-19 (κερδισμένη μάχη στο φιλέ για τον Εθνικό), 15-19 (τρομερό μπλοκ Χατζόπουλου), ταιμ άουτ για τον Ηρακλή και τον κύριο Ορφανό, 16-19 (μπλοκ Χρηστουηλίας), άμεσα μπαίνουν ξανά μέσα οι Προύσαλης και Τζιουμάκας για τον Ηρακλή, 16-20 (χαμένο σερβίς Δαλακούρας), 16-21 (μπλοκ άουτ Μαυροβουνιώτης), 16-22 (άσος Πεντίδη), 16-23 (άουτ επίθεση Χρηστουηλία), 16-24 (επίθεση Μμαυροβουνιώτη), 16-25 τέλος του αγώνα. Εθνικός Αλεξανδρούπολης- Ηρακλής Θεσσαλονίκης 0-3, ο Εθνικός προσπάθησε αλλά η διαφορά ποιότητας φάνηκε στο γήπεδο. Επόμενος αγώνας για τον Εθνικό στην Κηφισιά, εκτός εδράς. Καλό βράδυ και καλή συνέχεια.