ΕΠΣ Έβρου: Νίκη με ανατροπή στο ντέρμπι για το Σουφλί απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής ο Έβρος Σουφλίου υποδέχτηκε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης όπου και επιβλήθηκε κάνοντας την ανατροπή με σκορ 3-1.

Ένα ωραίο παιχνίδι παρακολούθησαν οι λιγοστοί φίλαθλοι που παραβρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Σουφλίου «Δημήτρης Μπακιρτζής» όπου είχε πολύ πάθος, ένταση και γκολ και από τις δυο ομάδες.

Για τον Έβρο Σουφλίου δυο παίκτες του έκαναν την επανεμφάνισή τους μετά από πολλά χρόνια. Ο λόγος για τον τερματοφύλακα Δημήτρη Καραμπάτσα και τον μέσο Άρη Μουστακά, ενώ ο Λέσι αγωνίστηκε για πρώτη φορά με την φανέλα του Σουφλίου.

Στο πρώτο 20λεπτο δεν είχαμε κάτι το αξιοσημείωτο καθώς παιζόταν πιο πολύ παιχνίδι γνωριμίας των δύο αντιπάλων στην περιοχή του κέντρου. Η ομάδα που έκανε την πρώτη της ευκαιρία ήταν αυτή του Εθνικού Αλεξανδρούπολης όταν το σουτ που επιχείρησε ο Σιδηρόπουλος στο 21′ πέρασε ψηλά άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Καραμπάτσα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκαμήλης έκανε μια σέντρα σουτ αλλά απέκρουσε εύκολα ο Τσομακιάν. Τα σουτ των Καλαϊτζίδη και Σιδηρόπουλου στο 25′ και 28′ πέρασαν άουτ.

Η ομάδα του Σάκη Παπαράδη ευτύχησε να προηγηθεί στο 30′ με τον Σιδηρόπουλο μετά από ασίστ του Σπάχη. Η απάντηση βέβαια για τους γηπεδούχους ήρθε άμεσα με τον νεοαποκτηθέντα φορ Λέσι να ισοφαρίζει στο 35ο λεπτό με πλασέ αφού πριν είχε προηγηθεί η προσπάθεια του Λαζίδη.

Στο 43ο λεπτό είχαμε την προσπάθεια του Σιδηρόπουλου που προσπάθησε να περάσει τον Παπαναστασίου, ανεπιτυχώς καθώς τον σταμάτησε και κατά λάθος τον τραυμάτισε και είχαμε 2 λεπτά καθυστέρηση ώσπου να τον παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Στο δεύτερο μέρος, ο Έβρος μπήκε δυνατά με τον Λαζίδη στο 46′ να πιάνει το γυριστό σουτ μετά από σέντρα του Γκαμήλη αλλά ο Τσομακιάν απόκρουσε εύκολα. Στο 49′ μετά από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Γκαμήλης ο Νταβρανίκας έπιασε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας Τσομακιάν απόκρουσε σταθερά.

Στο 51ο λεπτό ο Τοπούζης μετά από μια ωραία κούρσα έφτασε ως την μεγάλη περιοχή όπου ανατράπηκε από τον Καλαϊτζίδη κερδίζοντας το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Λέσι όπου και σκόραρε κάνοντας την ανατροπή σε 2-1, διπλασιάζοντας τόσο τα ομαδικά όσο και τα προσωπικά του γκολ. Ο Εθνικός προσπάθησε να ισοφαρίσει με τον Σιδηρόπουλο αλλά το σουτ που έπιασε έφυγε ψηλά άουτ. Στο 69′ ο δραστήριος Τοπούζης κατάφερε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ σε 3-1 βάζοντας και αυτός το όνομά του στους σκόρερ της αναμέτρησης. Δυο σουτ του Γκάζου στο 89′ και το 90+1 πέρασαν άουτ.

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Πουλιλιός Δημήτρης): Καραμπάτσας, Παπαναστασίου, Νταβρανίκας, Μπάμνιος (c), Ίνδος, Κουτσούλας, Λαζίδης (67′ Κρικελάς), Τοπούζης, Λέσι (83′ Γκάζος), Γκαμήλης, Μουστακάς (46′ Ράλλης Απ.).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαράδης Σάκης): Τσομακιάν, Καλαϊτζίδης, Βρίζας, Σακαλάκης, Χαριτίδης (75′ Σουλακάκης), Τσαχιρίδης (c) (55′ Μπουρντίν), Σπάχη, Σουκασιάν (65′ Πασόης), Τζιαμπαζάκης, Σιδηρόπουλος, Μπράχο.