B’ Εθνική: Με πολλά παράπονα για την διαιτησία ο ΓΑΣ ηττήθηκε από τον «κακό του δαίμονα» την Ευκαρπία

Δεν τα κατάφερε να συνδυάσει με νίκη μπροστά στο κοινό του ο ΓΑΣ Κομοτηνή την επιστροφή του μετά από 5 χρόνια στην Β’ Εθνική και ηττήθηκε έχοντας ωστοσο παράπονα από την διαιτησία από τον κακό του δαίμονα τον ΠΣ Ευκαρπίας με 75-79 και πέταξε στα σκουπίδια το διπλό στον Λαγκαδά.

Ο ΓΑΣ με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη της πρεμιέρας αλλά και την ώθηση του κόσμου, κατάφερε να προηγηθεί στο 9-3 στο πρωτο δίλεπτο και 25-17 στο 8′ με τους Θεσσαλονικείς να μειώνουν στο 10′ σε 27-23.

Η Ευκαρπια με σερί 0-6 ισοφάρισε 30-30 στο 15′ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 41-38 για τους Θρακιώτες, με τους Θεσσαλονικείς να περνούν και μπροστά 60-61 με το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στην τρίτη περίοδο η Ευκαρπία μπήκε δυνατά και ξέφυγε 9 πόντους στο 37′ με 65-74. Σε εκείνο το σημείο, ο ΓΑΣ με σερί 6-0 μείωσε 71-74 αλλα οι διαιτητές ανακάλυψαν αντιαθλητικό φάουλ στο 1.41 από το τέλος. Ο ΓΑΣ κατάφερε να «ροκανίσει» την διαφορά χάνοντας όμως την ευκαιρία στο 39′ με το σκορ στο 75-77 να ισοφαρίσει όταν ο πρώτος υπέπεσε σε παράβαση βημάτων. Στη συνέχεια ο Γκαβέζος ήταν ψύχραιμος έχοντας το 2/2 από τη γραμμή των βολών διαμορφώνοντας το τελικό 75-79 με την Ευκαρπία να παίρνει την 5η συνεχόμενη νίκη επί του ΓΑΣ και την τρίτη συνεχόμενη στην Κομοτηνή.

Στην ομάδα της Κομοτηνής έχουν πολλά παράπονα για την διαιτησία της αναμέτρησης, καθώς φορτώθηκαν με φάουλ από το πρώτο μέρος οι Χαλήλ, Λεπτοκαρίδης ενώ στο φινάλε της αναμέτρησης ο Λεχούδης χρεώθηκε με 3 φάουλ ενώ υπάρχουν διαμαρτυρίες και για την φάση του αντιαθλητικού στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για τον ΓΑΣ ήταν ο Λεπτοκαρύδης με 18 πόντους, 15 είχε ο Λεχούδης και 13 οι Κουτσοβασίλης και η φετινή μεταγραφη ο νεαρός Παπανδρεόπουλος. Απο την Ευκαρπία 21 πόντους είχε ο Πλεξίδας, ενώ 4 είχε ο πρωην έμπειρος ψηλός του ΓΑΣ Χολέβας.

Δεκάλεπτα: 27-23, 41-38, 60-61, 75-79

Διαιτητές: Δημάδης-Μπακάλης-Ζαχαριάδης

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Λεπτοκαρύδης 18 (2), Παλάσκας, Τσουμπρής 2, Λεχούδης 15 (1), Καρκατσέλης, Κουτσοβασίλης 13 (3), Ναλμπάντης, Παπανδρεόπουλος 13 (2), Σπέντζος 5, Χαληλ 9.

ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Νίκου): Πρεδάρης 7 (1), Τουλούπης, Γκαβέζος 12 (1), Κιούρκας 13 (3), Χαρτόπουλος 3 (1), Χατζημιχαηλίδης 5 (1), Βαρίτης 2, Χολέβας 4 (1), Απιδόπουλος 3 (1), Πλεξίδας 21 (2), Χατζίδης 9 (1).