ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Με 40αρι του Σαββίδη οι παίδες του Λεύκιππου επικράτησαν δύσκολα του Αρίωνα

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Παίδων ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Λεύκιππος σε έναν αγώνα με ανατροπές πέτυχε την δεύτερη νίκη του νικώντας αυτή τη φορά τον Αρίωνα Ξάνθης με 75-66.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τον Λεύκιππο να είναι μπροστά στο ημίχρονο αλλα τον Αρίωνα με κορυφαίο που σημείωσε 26 πόντους με σερί 9-19 να κλέινει την τρίτη περίοδο προηγούμενος 46-53

Στο τέταρτο όμως δεκάλεπτο ο Λεύκιππος αποδείχτηκε πιο εύστοχος στα κρίσιμα σημεία και με καλύτερο παίκτη τον Σαββίδη που πέτυχε 40 πόντους κατάφερε και ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση, η οποία είχε διαμορφωθεί με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη με 75-66.

Δεκάλεπτα: 17-13, 37-34, 46-53, 75-66

Διαιτητές: Αθανασιάδης – Μαμαλιγκατζή

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Βοϊβατόπουλος-Κούτρας-Παϊτάρης): Κοπτόπουλος, Ζερνίδης, Πίππης, Τσικρίκης, Μαρσίδης 3, Σαββίδης 40, Παπατζέλος 13 (3), Αλεμδάρ, Λαύκας, Καλτσάς 2, Μουργόπουλος 14 (1), Σεΐτογλου 3.

ΑΡΙΩΝΑΣ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος): Κουρτίδης, Παπαδόπουλος Α. 10, Βασιλειάδης 5 (1), Παπαδόπουλος Γ., Κίτσος 2, Θερμός 5 (1), Παπαεμμανουήλ, Ευγενίου 26 (1), Δασκαλόπουλος 3, Μελαδιανός 15 (1), Ντόρφμαν.