ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Τρίτο ημίχρονο στο Άθλος-Φιλία Ορεστιάδας με 13 Ξανθιώτικα ερωτήματα προς τον πρόεδρο του ΣΔΚ Θράκης

Τρίτο ημιχρονο φαίνεται ότι έχει η αναμέτρηση της Φιλίας Ορεστιάδας με τον Άθλο Ξάνθης το περασμένο Σάββατο για το Πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Η ομάδα της Ξάνθης εξέδωσε ανακοίνωση για την διαιτησία των Χατζόπουλου και Γεωργίου με την οποία μάλιστα απευθύνεται με σκληρό ύφος στον (Ορεστιαδίτη) πρόεδρο του Συνδέσμου Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Θράκης Δημήτρη Μιχέλη.

Η ανακοίνωση έχει ως εξής:

Μετά από αυτά που είδαμε στην Ορεστιάδα και επειδή είμαστε νέοι στο χώρο θα θέλαμε να θέσουμε κάποιες ερωτήσεις στον πρόεδρο του συνδέσμου διαιτητών καλαθοσφαίρισης Θράκης:

1) Κ. Μιχέλη , γνωρίζουν οι διαιτητές ότι πριν τον αγώνα πρέπει να κάνουν έλεγχο τα δελτία και τις κάρτες υγείας των αθλητών καθώς και το γήπεδο αλλά και αν υπάρχει άδεια τέλεσης αγώνων; Γιατί όταν στο ημίχρονο, στον αύλειο χώρο του γηπέδου της Ορεστιάδας, ο πρώτος διαιτητής ρωτήθηκε από μέλος της αποστολής μας εάν υπάρχει άδεια τέλεσης αγώνα απάντησε χαρακτηριστικά “Τι είναι αυτό; Πού να ξέρω εγώ;”

2) Γνωρίζει ο διαιτητής ότι για λόγους ασφαλείας οι γραμμές που ορίζουν τον αγωνιστικό χώρο πρέπει να απέχουν τουλάχιστον 2 μέτρα από τα κιγκλιδώματα και όχι 40-50 πόντους που είναι στο κλειστό της Ορεστιάδας;

3) Κ. Μιχέλη όταν ένας παίχτης φεύγει στον αιφνιδιασμό και αμυντικός του κάνει φαουλ απο πίσω είναι αντιαθλητικό ;

4) Όταν ένας αμυντικός χτυπάει τα χέρια του παίκτη που ντριπλάρει παρατεταμένα και με δύναμη είναι αντιαθλητικό ;

5) Κ. Μιχέλη πως κρίνετε τον διαιτητή όταν δεν βλέπει αλλά και δεν ακούει το χαρακτηριστικό θόρυβο που άκουσε όλο το γήπεδο όταν παίκτης της αντίπαλης ομάδας χτύπησε παίκτη μας στα χέρια (στα πλαίσια άμυνας ) και τον εμπόδισε να επιτύχει καλάθι αλλά ο διαιτητής είπε “παίζεται”;

6) Κ. Πρόεδρε τι γίνεται όταν αντίπαλος προπονητής ζητήσει ταιμ άουτ , ηχήσει η κόρνα της γραμματείας ,ο δεύτερος διαιτητής δείχνει το ταιμ άουτ, οι ομάδες αποσύρονται στους πάγκους και ο πρώτος διαιτητής προτρέπει παίκτη που έχει την μπάλα από επαναφορά να διασχίσει το γήπεδο και να επιτύχει καλάθι;

7) Τι γίνεται αφού ο διαιτητής θεωρεί ότι η κόρνα για το ταιμ άουτ χτύπησε μετά την επαναφορά ,το καλάθι γιατί μέτρησε αφού το χρονόμετρο στον πίνακα είχε σταματήσει λόγω του ταιμ άουτ που όλοι το θεώρησαν δεδομένο εκτός από τον πρώτο διαιτητή;

8) Κ. Μιχέλη αφού δεν υπήρξε ταιμ άουτ, (άρα το παιχνίδι ήταν σε εξέλιξη), γιατί δεν τιμωρήθηκαν οι ομάδες όταν οι παίκτες τους βγήκαν εκτός ορίων του αγωνιστικού χώρου πηγαίνοντας στους πάγκους και κατόπιν μπήκαν μέσα χωρίς άδεια;

9) Γιατί δεν δόθηκε μετά την επίτευξη του καλαθιού το ταιμ άουτ που ζήτησε ο αντίπαλος προπονητής χωρίς να το ανακαλέσει;

10) Υπάρχει κανονισμός που λέει ότι ο φιλοξενούμενος προπονητής δέχεται παρατήρηση όταν διαμαρτυρηθεί αλλά ο γηπεδούχος έχει ασυλία και μπορεί να διαμαρτύρεται και να πηγαίνει στην γραμματεία όποτε θέλει;

11) Κ. Μιχέλη γιατί ο διαιτητής έφυγε στα αποδυτήρια για να συμπληρώσει το Φ.Α χωρίς να καλέσει τους αρχηγούς για να παραλάβουν το Φ.Α στερώντας και το δικαίωμα υποβολής τυχόν ένστασης ;

12) Κ. Μιχέλη είναι παράνομος ο διαιτητής που δεν έδωσε το Φ.Α στον αρχηγό της ομάδας μας αλλά το έστειλε με αγγελιοφόρο στα αποδυτήρια της ομαδας όταν ο κανονισμός απαγορεύει να δίνεται το Φ.Α σε τρίτα άτομα;

13) Τέλος κ. Μιχέλη, ο χρόνος υποβολής ένστασης είναι 10 λεπτά μετά τη λήξη του αγώνα όπως είπατε σε μέλος της ομάδας μας ή 20 λεπτά όπως λένε οι κανονισμοί;