Β’ Εθνική: Με MVP τον 28αρι Λεπτοκαρύδη ο ΓΑΣ Κομοτηνή «άλωσε» τον Λαγκαδά

Καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στην επιστροφή του μετά από χρόνια στην Β’ Εθνική επικρατώντας άνετα και και χωρίς να απειληθεί με 62-72 του Ερμή Λαγκαδά του Εβριτη προπονητή Γιώργου Κυρούδη.

Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν μπροστά στο σκορ με την διαφορά να ανεβαίνει σταδιακά και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 36-44 για τον ΓΑΣ. Η διαφορά ανεβηκε πάνω από 10 πόντους στην τρίτη περίοδο και έφτασε στους 12 (46-58) στο 30′ με τον νεοαποκτηθέντα Λεπτοκαρύδη να είναι καταπληκτικός στο σκοράρισμα. Με σωστή διαχείριση ο ΓΑΣ δεν απειλήθηκε από τον Ερμή και έτσι το τελικό 62-72 κρίνεται απόλυτα δίκαιο.

Ο Λεπτοκαρύδης ολοκλήρωσε με 28 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ 13 είχε ο Κουτσοβασίλης, 12 η έκπληξη ο νεαρός Παπανδρεόπουλος και 11 ο Χαλήλ Καδήρ. Για τον Ερμή ο έμπειρος Μάρουσιτς είχε 12 πόντους. Μετά την νίκη αυτή ο κόσμος της Κομοτηνής πρεπει να αγκαλιάσει την ομάδα και να κατακλύσει το κλειστο της πόλης κόντρα σε μια ομάδα που πέρυσι ο ΓΑΣ ειχε αντίπαλο, την πρωταθλήτρια Ευκαρπία κάνοντας το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 22-26, 36-44, 46-58, 62-72

Διαιτητές: Μελανιδης-Ντογκας-Χατζηχαρισης

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Κυρούδης): Μήνου 10(1), Αποστολίδης 6, Μάρουσιτς 12(1), Ελευθεριάδης 7, Πλιούκας 6(2), Σιώπης 3(1), Παρίτσης 7(1), Θεοδωρίδης 1, Χριστοδούλου 6.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Λεπτοκαρυδης 28 (3), Μαστροδημήτρης, Λεχούδης 4, Κυφωνίδης, Παπανδρεόπουλος 12, Κουτσοβασίλης 13(1), Σπέντζος 4, Χαλήλ 11