LIVE από το ΔΑΚ Κομοτηνής το Super Cup της ΕΠΣ Θράκης: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ελπίδα Σαπών

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα σε Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου και Ελπίδα Σαπών που διεκδικούν τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην ΕΠΣ Θράκης, αυτόν του Super Cup που διεξάγεται στη μνήμη του αδικοχαμένου νεαρού Κομοτηναίου διαιτητή, Νίκου Ντοσίδη που χάθηκε τόσο ξαφνικά πέρυσι από κοντά μας. Ο Δημήτρης Μπακιρτζής είναι στο ΔΑΚ Κομοτηνής και μεταδίδει…

Καλησπέρα από το ΔΑΚ Κομοτηνής. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη στο φετινό Super Cup της ΕΠΣ Θράκης, το πρώτο που διεξάγεται ως θεσμός αφιερωμένος στη μνήμη του Νίκου Ντοσίδη.

Ωρα 15:35 Σε αυτόν θα συμμετέχουν ο πρωταθλητής και ο κυπελλούχος της ΕΠΣ Θράκης, ωστόσο στην περίπτωσή μας ο νταμπλούχος Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου που αποσύρθηκε από τα πρωταθλήματα την φετινή σεζόν αντικαταστάθηκε από την 3η στο πρωτάθλημα Ελπίδα Σαπών που θα αντιμετωπίσει στις 4.15 στο ΔΑΚ Κομοτηνής την περσινή φιναλίστ στο κύπελλο και και δεύτερο στο πρωτάθλημα Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου.

Ωρα 15:40 Οι δυο ομάδες με και τις νεες μεταγραφές τους θελουν να κατακτήσουν την κούπα η Ελπίδα μετά από σχεδόν 7 χρόνια και η Δόξα αυτό που έχασε στο παραπέντε την περσινή σεζόν.

Ωρα 15:44 H Ελπίδα έχει να κατακτησει το πρωτάθλημα από την σεζόν 2007-08 και το κύπελλο από την σεζόν 2011-12 όταν κέρδισε στον τελικό κυπελλου τον Αετό Αρριανών κατακτώντας για 4η σερί φορά την κούπα για τελευταία φορά.

Ωρα 15:48 Από την άλλη η Δόξα είναι πιο χορτάτη αφού την σεζόν 2015-16 κατέκτησε κόντρα στους Προσκυνητές το κύπελλο και το πρωτάθλημα την επόμενη σεζόν.

Ωρα 15:51 Το πρωί τελέστηκε το ετήσιο μνημόσυνο για τον Νίκο Ντοσίδη με παρόντες τα μέλη της ΚΕΔ Καλύβα και Τριτσώνη αλλά και πολλούς διαιτητές της ΕΠΣ Θράκης. Ρεπορτάζ με ένα κλικ ΕΔΩ

Ωρα 15:53 Πάμε στις συνθέσεις

Ώρα 15:55 Η εντεκάδα της Δόξας Ν. Σιδηροχωρίου: Τσομπανόπουλος, Παπαδόπουλος, Δερμιτζάκης, Λεφης, Κυπιρτόγλου, Κωσταρέλης, Κεφαλούκος, Δραγανίδης, Σιχλιμοίρης, Βασκος, Παπακωνσταντίνου.

Ώρα 15:58 H εντεκάδα της Ελπίδας Σαπών: Νταφόπουλος, Xαριτόπουλος, Μπαμπουρης, Λειβαδιώτης, Ρούφος, Φουντας, Κουτζής, Καροτενούτο, Μπόζης, Ζηνωνος, Γαβριηλ

Ώρα 16:01 Στον πάγκο ο Σπύρος Κουτσογιάννης έχει για την Δόξα τους Δαμιανάκη, Γιουρτσίδη, Κούτρα, Αμοιρόπουλο, Παππού, Χατζηκαμαγιάννη.

Ώρα 16:05 Ο Βασίλης Χαριτόπουλος έχει στον πάγκο της Ελπίδας τους Ζουμπιάδη, Κουτεντάκη, Μανουσάκη, Κυρικλίδη, Σίψα, Χαινάκη, Τριαντόπουλο.

Ώρα 16:10 Μόλις ξεκίνησε ο αγιασμός για τη νέα σεζόν στην ΕΠΣ Θράκης από τον μητροπολίτη κ. Παντελεήμων και με παρόντες παίκτες και παράγοντες από όλες τις ομάδες.

Ωρα 16:15 Ωραια η πρωτοβουλία της ΕΠΣ Θράκης για κοινό αγιασμό.

Ώρα 16:25 Xορηγός της μετάδοσης είναι και η ασφαλιστική εταιρεία MetLife και ο συνεργάτης της Κώστας Καραγιάννης (τηλέφωνο 6977154969), χρηματοοικονομικός και ασφαλιστικός σύμβουλος ζωής, εξειδικευμένος σε αθλητικά προγράμματα για ερασιτεχνικά σωματεία και προγράμματα υγειας αθλητών. Διαθέτοντας 150 χρόνια εμπειρίας, και για πάνω από 50 χρόνια στην Ελλάδα, η MetLife διαδραματίζει ηγετικό ρόλο στον σχεδιασμό καινοτόμων προγραμμάτων και υπηρεσιών στον τομέα της υγείας, προσωπικών ατυχημάτων, ασφαλιστικής προστασίας, των συντάξεων και των αποταμιευτικών λύσεων παγκοσμίως. Την Εταιρία αναγνωρίζουν και εμπιστεύονται εκατομμύρια ασφαλισμένοι σε όλον τον κόσμο, καθώς και περισσότερες από 90 από τις 100 κορυφαίες του FORTUNE 500®  που δραστηριοποιούνται στις Η.Π.Α. Για περισσότερες λεπτομέρειες κάντε κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 16:30 Σε λίγο η έναρξη του αγώνα, ολοκληρώνεται σιγά σιγά το τελετουργικό στο ΔΑΚ Κομοτηνής.

Ωρα 16:34 Θυμίζουμε ότι πριν λίγο είχαμε σέντρα και στην Γ’ Εθνική όπου όμως ο νομός Ροδόπης δεν έχει εκπροσώπηση, ενημερωθείτε για την εξέλιξη της πρεμιέρας με ένα κλικ ΕΔΩ.

1′ Εναρξη του αγωνα

2′ Γκολ η Ελπίδα Σαπών. Σκορερ ο Kουτζής με το καλημέρα από σέντρα του Μπόζη. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ελπίδα Σαπών 0-1

11′ Ευκαιρία με Κεφαλούκο για Σιδηροχώρι να ισοφαρίσει, περνά ανεκμετάλλευτη

13′ Νεα υποψία ευκαιρίας με Κεφαλούκο για το Σιδηροχώρι, περνά ανεκμετάλλευτη

21′ Γκολ η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου. Σκόρερ ο Σιχλοιμίρης με σουτ. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ελπίδα Σαπών 1-1

25′ Σουτ Κεφαλούκος στο κάθετο δοκάρι. Ευκαιρία για την Δόξα να κάνει την απόλυτη ανατροπή σε 5 λεπτά

32′ Μεγάλη ευκαιρία ξανά για την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου, Βάσκος το πλασέ, ο Λειβαδιώτης έδιωξε μπροστά σε κενή εστία

40′ Επεσε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά του αγώνα

45′ Ημίχρονο στο ΔΑΚ Κομοτηνής. Χωρίς κάτι αξιόλογο στα τελευταια 15 λεπτά, με τις δυο ομάδες ισόπαλες στο πρώτο μισό. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ελπίδα Σαπών 1-1

Ωρα 17:30 Για όσους δεν το ξέρουν σε αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν μισή ώρα η Ξάνθη ηττήθηκε στην Λάρισα με 3-0.

Ωρα 17:37 Στην Γ’ Εθνική μόλις ξεκίνησαν τα ματς του β’ ημιχρόνου, για την ώρα ο Ορφέας προηγείται στην Θάσο, ο Ζυγός χάνει από τον Πανσερραϊκό και είναι στην ισοπαλία η Ενωση Αλεξανδρούπολης στο Οφρυνιο και ο Αρης Αβατου με την Πέρνη.

46′ Εναρξη δευτερου ημιχρονου στο ΔΑΚ Κομοτηνής

55′ Χωρις κατι το ιδιαίτερο τα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου μέρους

65′ Γκολ η Ελπίδα Σαπών. Σκορερ ο Κουτζής που είχε πετύχει και το πρώτο γκολ του αγώνα με ατομική προσπάθεια. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ελπίδα Σαπών 1-2

68′ Γκολ η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου. Σκόρερ ο Σιχλοιμίρης με γυριστό από σέντρα Λεφή. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ελπίδα Σαπών 2-2

70′ Αλλαγή για το Σιδηροχώρι, βγαίνει Παπαδόπουλος και μπαίνει Παππους. Αλλαγή και για τις Σάπες. Βγαίνει Χαριτόπουλος και μπαίνει Μανουσάκης.

75′ Αλλα δεκαπέντε λεπτά για το ενενηντάλεπτο, ισόπαλες οι ομάδες αλλά το ματς πρέπει απαραίτητα να αναδείξει νικητή

80′ Νέα αλλαγή για την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου. Εξω ο Παπακωνσταντίνου, μέσα ο Αμοιρόπουλος.

89′ Σουτ Δραγανιδη σωτήρια επμβαίνει ο τερματοφύλακας, νέο σουτ από Κεφαλούκο άουτ. Μεγάλη φάση λίγο πριν το τέλος

90′ Αλλαγή για την Ελπίδα Σαπών, έξω ο Ρουφος, μπαίνει ο Ζουμπιάδης.

90+2‘ Τέλος του αγώνα. Πάμε σε παράταση. Αποτέλεσμα κανονικής διάρκειας: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ελπίδα Σαπών 2-2

Ωρα 18:36 Πάμε λοιπόν σε εξτρά τριάντα λεπτά για την ανάδειξη του πρώτου υπεπρωταθλητή της ΕΠΣ Θράκης, που σε κάθε περίπτωση δεν θα είναι ούτε ο περσινός πρωταθλητής ούτε ο περσινός κυπελλούχος

91′ Εναρξη παράτασης.

100′ Εχει πέσει ο ρυθμός στην παράταση.

103′ Ευκαιρία για τον Νέο Σιδηροχώρι, κεφαλιά ο Βάσκος, έξοχα ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.

105′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου της παράτασης. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου της παράτασης: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ελπίδα Σαπών 2-2

106′ Εναρξη δευτερου ημιχρονου παράτασης

113′ Αλλα επτά λεπτά, αν δεν αλλάξει κάτι θα πάμε στα πέναλτι

118′ Γκολ για την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου. Σκορερ ο Κεφαλούκος με ψηλοκρεμαστό που δίνει σε μεγάλο βαθμό το τρόπαιο στη Δόξα. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ελπίδα Σαπών 3-2

120′ Μπαίνουμε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης

120+2′ Τέλος του αγώνα. Η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου κατακτά το πρώτο Σουπερ Καπ της ΕΠΣ Θράκης. Τελικό αποτέλεσμα μετά και την ημίωρη παράταση: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ελπίδα Σαπών 3-2