Ευρωβόλεϊ 2019: Χωρίς συμμετοχή Κουμεντάκη η ντροπιαστική ήττα της Εθνικής από την Πορτογαλία

Δεν τα κατάφερε στον κρισιμότατο αγώνα με την Πορτογαλία η Εθνική μας και πλέον ο αποκλεισμός είναι ορατός και μόνο με θαύμα και νίκη της Ρουμανίας με 3-1 και με την διαφορά πόντων υπερ μας θα προκριθεί η Ελλάδα. Δεν αγωνίστηκε ο Ραφαήλ Κουμεντάκης, με τον Εβρίτη να μένει ξανά στον πάγκο.

Έτσι η Ελλάδα έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση της στους «16» και πλέον η τύχη μας βρίσκεται στα χέρια της Ρουμανίας. Οι Ρουμάνοι με τη νίκη της Πορτογαλίας έχουν κι αυτοί ελπίδες πρόκρισης και μάλιστα αν κερδίσουν με 3-0 παίρνουν αυτοί το εισιτήριο. Αν το ματς λήξει 3-2, τότε θα περάσει η Πορτογαλία (που προκρίνεται και σε κάθε δική της νίκη), ενώ η Εθνική ομάδα ελπίζει μόνο σε νίκη της Ρουμανίας με 3-1, που θα φέρει τριπλή ισοβαθμία με τις τρεις χώρες να έχουν ρεκόρ 1 νίκη-5 ήττες, 3 βαθμούς και 5-13 σετ οπότε όλα θα κριθούν στη διαφορά των πόντων (κι εδώ ίσως κοστίσει το 25-17 του δ’ σετ).