Κύπελλο Ελλάδος: «Μπαμ» από την Ασπίδα Ξάνθης! Στο καλάθι απέκλεισε μέσα στην Τούμπα τη ΜΕΝΤ!!!

Μεγάλη νίκη στην πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος έκανε η Ασπίδα Ξάνθης.

Στο πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς απέκλεισε την ΜΕΝΤ εκτός έδρας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Tα κορίτσια του Νεδήμ Καρά Αχμετ επικράτησαν με 47-49 κανοντας ένα καταπληκτικο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε στην επόμενη φαση.

Πολλά κρίθηκαν στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης με μια καταπληκτική Μαμαλίγκατζη να καθοδηγεί και να εκτελεί παρά τα τέσσερα της φαουλ και τον κοουτς να την κρατά ρισκαροντας στον αγώνα με σερί 0-9 προηγηθηκε 32-37 κλείνοντας 35-41 την τρίτη περίοδο δεχόμενη μολις 3 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος παρά την αστοχία της ήταν μπροστά στο 35′ 40-45 και πήρε την νίκη στο τέλος με 47-49 και την πρόκριση. Πρωτη σκορερ η Σταυρούλα Καρολίδου με 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-10, 32-28 (ημίχρονο), 35-41, 47-49 (τελικό)