Ευρωβόλεϊ 2019: Ονειρεμένη εμφάνιση από την Εθνική αλλά ήττα από την Ιταλία με συμμετοχή Κουμεντάκη

Εξαιρετική εμφάνιση από την Εθνική ομάδα η οποία έπαιξε στα ίσα την πανίσχυρη Ιταλία αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 3-1 (17-25, 25-23, 25-19, 25-18) σε αγώνα που ξεπέρασε την διάρκεια δυο ωρών και στον οποίο αγωνίστηκε για λίγο ο Ραφαήλ Κουμεντάκης.

Ο Ανδρεόπουλος ξεκίνησε το 1ο σετ χωρίς τον Ραφαήλ Κουμεντάκη στο δίδυμο των ακραίων. Οι διεθνείς μπήκαν πολύ δυνατά και με εξαιρετικό σέρβις και κόντρα άμυνα  η Εθνική μας κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 7-13 έχοντας σε τρομερά κέφια τους Ζουπάνι, Φιλίποφ και Κοκκινάκη. Κάπου εκεί η Ιταλία μάζεψε την διαφορά σε 16-20 με επιθετικό κρεσέντο του Χουαντορένα αλλά ακόμα ένα ξέσπασμα της Εθνικής έδωσε το σετ στην Εθνική με 17-25.

Το 2ο σετ ήταν λίγο ιδιόμορφο. Η Ιταλία μπήκε πολύ δυνατά θέλοντας να θέσει τους δικούς της όρους και το κατάφερε με κορυφαίο και σε αυτό το σετ τον Χουαντορένα και άξιο συμπαραστάτη τον Ζαίτσεφ, που έστειλαν την διαφορά στο 16-12. Από εκεί και πέρα ο Ανδρεόπουλος έριξε στο σέρβις τον νεαρό Ράπτη και τον Κουμεντάκη οι οποίοι πρόσφεραν πίεση και ένα σημαντικό άσο του Ράπτη, με την Εθνική να επιστρέφει να ισοφαρίζει με 23-23 και εκεί δύο πόντοι των κορυφαίων Χουαντορένα και Ζαίτσεφ να τελειώνουν το σετ 25-23.

Το 3ο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ιταλία να ανοίγει την διαφορά μετά το 10-10 σε 17-12 και να κλείνει το σετ με 25-19. Κορυφαίος για τους Ιταλούς ο Χουαντορένα ενώ για την Εθνική ο Ζουπάνι και τον Κοκκινάκη. Αντιστοίχως, στο 4ο σετ η διαφορά σιγά σιγά άνοιξε υπερ των Ιταλών με 10-6 και στην συνέχεια 20-15 η Εθνική κρατήθηκε κοντά με 22-17 αλλά η ποιότητα των Ιταλών δεν επέτρεψε να γίνει ότι έγινε στο 2ο σετ και έτσι κατέκτησαν το σετ και τον αγώνα με 25-18.

Κορυφαίοι για την Εθνική μας ομάδα οι Ζουπάνι με 15 πόντους, Πρωτοψάλτης με 13 πόντους και τους Φιλίποφ και Κοκκινάκη, με τον Εβρίτη Ραφαήλ Κουμεντάκη να αγωνίζεται για λίγο και να πετυχαίνει 2 πόντους. Για την Ιταλία κορυφαίοι ήταν οι Χουαντορένα με τους τρομερούς 21 πόντους ήταν ασταμάτητος, ο  Ζαίτσεφ με 13ις και ο Τζιανέλι με 10 πόντους. Μελανό ίσως σημείο για την Εθνική που αγωνίζεται ξανά το απόγευμα του Σαββάτου τα μηδέν μπλοκ στον αγώνα έναντι 10 των Ιταλών.