LIVE από το ΔΑΚ Αγρινίου για την Super League: Παναιτωλικός – ΑΟ Ξάνθη

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στην αναμέτρηση ανάμεσα στον Παναιτωλικό και την Ξάνθη για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1.

Καλησπέρα. Δεν είμαστε στο Αγρίνιο αυτή τη φορά (φωτο από παλιότερη παρουσία του ThrakiSportS) αλλά θα έχουμε και θα έχετε μέσω ημών ενημέρωση από το ματς του ΑΟΞ εκεί, που έχει άλλωστε και τηλεοπτική κάλυψη από την ERT Sports.

Ωρα 18:15 Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος να αρχίσει σε 45 λεπτά και με αυτόν ανοίγει η αυλαία της 2ης αγωνιστικής

Ωρα 18:19 Η Ξάνθη πάει για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι στο Αγρίνιο, έχοντας ψυχολογία από την νίκη που πέτυχε στην πρεμιέρα επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Ωρα 18:23 Πρώτο ματς από την άλλη πλευρά για τον Παναιτωλικό στην έδρα του, ο οποίος προέρχεται από την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 2-1

Ωρα 18:27 Θυμίζουμε ότι την άλλη εβδομάδα δεν έχει πρωτάθλημα λόγω διακοπής για τις εθνικές ομάδες και ξαναρχίζουμε σε δυο εβδομάδες με την Ξάνθη να φιλοξενεί τον Αστέρα

Ωρα 18:31 Λιγότερο από μισή ώρα πριν την έναρξη του ματς πάμε να δούμε σιγά σιγά τις συνθέσεις των δυο ομάδων

Ωρα 18:35 Η Ξάνθη ξεκινάει με τους Μπέντο, Μπαξεβανίδη, Λισγάρα, Καρασαλίδη, Σόσα, Τερκί, Κοβάσεβιτς, Μπαριέντος, Τζουρίσκοβιτς, Στούρτζεον και Ρενέλα.

Ωρα 18:37 Σταθάκης, Ντε Αμοριμ, Θυμιάνης, Τεσέιρα, Ντιρεσταμ, Ντε Λούκας και Φοσε κάθονται στον πάγκο για την Ξάνθη.

Ωρα 18:39 Θυμίζουμε ότι εκτός πλάνων του Ραμίρεθ έμειναν τελευταία στιγμή ο Αμπάντ και ο Καμαρά ενώ απουσιάζουν και οι τραυματίες Μαλεζάς και Φασίδης.

Ωρα 18:42 Ο Παναιτωλικός ξεκινάει με τους Κνετ, Λιάβα, Γιοβάνοβιτς, Μαλή, Σανιά, Ντάλσιο, Λουσέρο, Φυτόπουλο, Ντιάς, Ντουάρτε και Μπαϊροβιτς.

Ωρα 18:45 Αξίζει να σημειωθεί, πως η Ξάνθη παραμένει αήττητη από τον Παναιτωλικό στα τελευταία δέκα ματς.

Ωρα 18:48 Τελευταίο… τρίποντο της ομάδας του Αγρινίου, ήταν το 2014, όταν και επικράτησε με 5-2 σκορ. Από τότε, επτά νίκες μετράει η Ξάνθη, ενώ τρία ματς έληξαν ισόπαλα σε ματς ανεξαρτητως έδρας μεταξύ των δυο ομάδων.

Ωρα 18:52 Ο Λουσέρο που πέρυσι πήγε στο Αγρίνιο συνδέει αυτή τη στιγμή τις δυο ομάδες. Άλλοι οκτώ έχουν φορέσει τη φανέλα και των δυο συλλόγων στο παρελθόν.

Ωρα 18:55 Εισοδος των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

1′ Εναρξη του αγωνα περιπου δυο λεπτά πριν τις επτά.

4′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό. Το πρώτο στο ματς, περνά ανεκμετάλλευτο ομως

11′ Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Ντουάρτε έκανε ωραία προσπάθεια, έβγαλε στη σέντρα, ωστόσο ο Φυτόπουλος δεν κατάφερε να πιάσει όπως θα ήθελε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ

17′ Καλή στιγμή και πάλι για τον Παναιτωλικό. Ο Ντιάς εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών της Ξάνθης, έκανε το γυριστό σουτ στην κίνηση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ

21′ Νέα ευκαιρία από τον Παναιτωλικό, με τον Ντάλσιο να παίρνει τη μπάλα έξω από την περιοχή, να σουτάρει και αυτή να καταλήγει λίγο άουτ

22′ Πρώτη καλή στιγμή και για την Ξάνθη. Ο Ρενέλα έκανε την προβολή μέσα στην περιοχή, στέλνοντας λίγο άουτ τη μπάλα

25′ Ανοιγει καπως το παιχνίδι και τωρα ειχαμε υποψια ευκαιριας για του γηπεδουχους. Ο Σανιά έκανε ωραία ενέργεια έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στον Φυτόπουλο που έκανε το σουτ, με τον Μπέντο να μπλοκάρει

26′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Τζουρίσκοβιτς πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Κνετ να διώχνει δύσκολα

30′ Ημιωρο με πιο δραστηριο τον Παναιτωλικό αλλά πλέον ισορροπεί και απειλεί η Ξάνθη

33′ Ο αρχηγός Μάκης Μπαξεβανίδης βρίσκεται στο έδαφος, με το ιατρικό τιμ της Ξάνθης να έχει μπει στον αγωνιστικό χώρο

36′ Ξαναρχισε το ματς αλλά πονάει ο αρχηγός και μάλλον δεν θα συνεχίσει

39′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Ντιρεστάμ να περνάει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Μπαξεβανίδη

42′ Λιγο πριν το ημιχρονο, πάνω από 60-40 η κατοχή για τους γηπεδούχους αλλά η Ξάνθη κρατά. Πλέον όμως δεν έχει τον αρχηγό της.

45′ Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

45+1′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό. Αυτή μάλλον θα είναι και η τελευταία φάση του ημιχρόνου. Περασε ανεκμετάλλευτο

45+2′ Τελος πρώτου μέρους. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Παναιτωλικός – ΑΟ Ξάνθη 0-0

Ωρα 19:50 Μεγαλύτερη κατοχη ο Παναιτωλικός αλλά η Ξάνθη ίσως έχει την πιο κλασική ευκαιρία

Ωρα 19:55 Αξιζει να σημειωθεί πάντως ότι δεν έχει και πολύ κόσμο στο ΔΑΚ Αγρινίου

Ωρα 19:59 Επιστρέφουν οι δυο ομάδες από τα αποδυτήρια

46′ Εναρξη του δευτερου ημιχρόνου

48′ Ειχαμε δυο αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Ο Μιμίτο αντί του Φυτόπουλου και ο Μαρσιάλ αντί του Γιοβάνοβιτς.

55′ Συνεχόμενα κερδισμένα κόρνερ για τον Παναιτωλικό που μπήκε και στο β’ ημίχρονο πιο δυνατά, χωρίς όμως να απειληθεί ιδιαίτερα ο Μπέντο

57′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπαριέντος αποχωρεί και ο Φοσέ περνάει στη θέση του

60′ Μια ώρα παιχνιδιού, χωρίς ακόμα σκορ ο αγώνας

67′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ρενέλα θα περάσει εκτός και στη θέση του θα μπει ο Τεσέιρα

69′ Πέναλτι για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίρεσταμ φαίνεται πως ανατρέπει τον Ντάλσιο μέσα στην περιοχή

71′ Γκολ για τον Παναιτωλικό. Σκόρερ ο Μπαϊροβιτς από την άσπρη βούλα. Παναιτωλικός – Ξάνθη 1-0

73′ Γκοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Σκόρερ η «χρυσή» αλλαγή της Ξάνθης, ο Τεσέιρα, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έφερε στα ίσια το ματς, μέσα σε μόλις δύο λεπτά. Παναιτωλικός – Ξάνθη 1-1

75′ Ο Μοράρ προσπάθησε να τους περάσει όλους μέσα στην περιοχή, ωστόσο η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς

76′ Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Λιάβας έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά, όμως ο Μπαϊροβιτς δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή μπροστά από το τέρμα

77′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Η Ξάνθη κάνει την απόλυτη ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά, με τον Τερκί να κάνει τη σέντρα και τον Στούργκεον να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα! Παναιτωλικός – Ξάνθη 1-2

80′ Δέκα λεπτά για δεύτερο συνεχόμενο διπλό και ονειρικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα για την Ξάνθη

82′ Κορνερ για Παναιτωλικό. Σέντρα του Σανιά, ο Μπέντο βγαίνει και μπλοκάρει

85′ Πέντε λεπτά για τα ενενήντα

90′ Τεσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+4′ TΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ! Η Ξάνθη φευγει τρένο με διπλό και από το Αγρίνιο. Τελικό αποτέλεσμα: Παναιτωλικό – Ξάνθη 1-2