Βελτιωμένη παρά τη νέα ήττα η Εθνική Ανδρών με βασικό στους ακραίους τον Κουμεντάκη

Δεν τα κατάφερε και στο δεύτερο φιλικό της η Εθνική Ανδρών ενάντια στην Σλοβενία καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ (3-1 ήττα στο πρώτο παιχνίδι) με βασικό ακραίο τον Ραφαήλ Κουμεντάκη, ο οποίος σημείωσε 4 πόντους.

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από την Εθνική Σλοβενίας με 3-0 σετ (19-25, 22-25, 22-25).

Η Εθνική μας στο 1ο σετ δεν ξεκίνησε καλά με τους Σλοβένους να διατηρούν μια διαφορά 5 πόντων μέχρι και το τέλος του σετ που έληξε 19-25. Στο 2ο σετ η Εθνική πίεσε και έφτασε το σετ στο 19-21, με τον Ούρναουτ να αναλαμβάνει μετά να καθαρίσει για την Σλοβενία με 22-25.

Στο 3ο σετ ο Ανδρεόπουλος έκανε αρκετές αλλαγές, αλλάζοντας και τον Κουμεντάκη, με την “γαλανόλευκη να διατηρεί συνεχώς το προβάδισμα με καλή επίθεση και άμυνα φτάνοντας να προηγείται με 21-20, με τους Σλοβένους να αντιδρούν με αποτελεσματικό μπλοκ και να καθαρίζουν το σετ με 22-25.

Για την Εθνική μας, κορυφαίοι ήταν ο Ζουπάνι με 13 πόντους, Πελεκούδας και Ράπτης, ενώ ο Ραφαήλ Κουμεντάκης στα 2 σετ που αγωνίστηκε σημείωσε 4 πόντους με 3/9 επ., 1 άσσος και 31% υποδοχή με 23% άριστες.