Στα προημιτελικά με Ιταλία η Ελλάδα του Ευσταθιάδη μετά την νίκη επί της Λιθουανίας

Κάνοντας το καλύτερό της παιχνίδι η Εθνική Παίδων του Γιάννη Ευσταθιάδη επικράτησε της Λιθουανιας με 67-56 και πέρασε στους οχτώ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 και θα αντιμετωπίσει την Ιταλία.

Η Ελλάδα αν και έχανε την μάχη των ριμπάουντ ήταν μπροστά 19-16 στο 14′ αλλα οι Λιθουανοι «έτρεξαν» ένα 9-0 και περασαν 19-27 με το ημίχρονο να είναι 25-27 με σερί 6-0 της Ελλάδας.
Η Ελλάδα πέρασε 31-30 στο 23′ και δεν ξανακοιταξε πίσω, και εκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστα 50-40. Η διαφορά έφτασε στο +17, 61-44 στο 34’18’’ με το τελικό σκορ 67-56 να στελμει την Ελλαδα στα προημιτελικά.

Στα 4′ έπτά που χρησιμοποίηθηκε ο Γιάννης Ευσταθιάδης του Αρίωνα Ξάνθης δεν πέτυχε πόντο και δεν επιχείρησε καποια προσπάθεια, ωστόσο όπως πάντα βοήθησε στην άμυνα.

Δεκάλεπτα: 10-10, 27-25, 40-50, 56-67