Πέντε λεπτά αγωνίστηκε ο Ευσταθιάδης στην ήττα στο τέλος των παίδων από την Γαλλία

Η Εθνική Παίδων του Ξανθιώτη Γιάννη Ευσταθιάδη γνώρισε την ήττα από την Γαλλία παρά το ότι σχεδόν μέχρι το 35’ βρισκόταν μπροστά στο σκορ.

Η Ελλάδα βρίσκονταν μπροστά σχεδόν στα 4/5 του αγώνα, προηγήθηκε με 38-32 στο ημίχρονο σε ένα μέτριο αγώνα όπου οι άμυνες ήταν πολύ δυνατές, και με 7 πόντους στο 32′. Οι «τρικολόρ» πήραν το προβάδισμα πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης 42-43 και μέχρι το φινάλε έγινε μάχη με τον Μπαζίνας με 2/2 βολές να κάνει το 52-51 στο 39’. Οι Γάλλοι όμως ήταν πιο ψύχραμοι και τελικά επικράτησαν 54-59 στην τελευταία μέρα της Α’ Φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U16 στο Ούντινε.

Δεκάλεπτα: 12-11, 25-19, 38-32, 54-59

Από την Ελλάδα ο Μπαζίνας είχε 14 πόντους, ενώ άποντος έμεινε σε 5:45 ο Γιάννης Ευσταθιάδης έχοντας 0/1 δίποντα και 1 ασιστ.