Στα ημιτελικά οι έφηβοι με Κουρτίδη κόντρα στην Ισπανία μετά την δραματική νίκη επί της Λιθουανίας

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε στην παράταση της Λιθουανίας με 70-66 και πέρασε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ U18 του Βόλου, με τον Ρογκαβόπουλο να πρωταγωνιστεί και τον Βαλάντη Κουρτιδη αν και δεν ξεκινησε στην πεντάδα να βοηθά την ομάδα του και να περιμένει την Ισπανία στον ημιτελικό που επικράτησε 84-77 της Ρωσίας.

Το παιχνίδι ήταν ντερμπι με το ημίχρονο να ειναι 21-26 για τους Λιθουανούς. Η Εθνική πέρασε 42-39 στο 30′ και 49-42 στο 33′ αλλά εκεί… ήρθε το μπλακ άουτ, με ένα επιμέρους 12-2 να δίνει στη «Λιέτουβα» τον πρώτο λόγο στο λεπτό για την εκπνοή (54-51). Εκεί ανέλαβε ο Ρογκαβόπουλος και με δύο «φλότερ» ισοφάρισε σε 55-55 στα 7.2″, αφού πρώτα ο Μαρτσουλιόνις είχε 1/2 βολές. Ο τελευταίος πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, τον σταματήσαμε και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Κουρτίδης πήρε «μάχες» χαμηλά και ο Ρογκαβόπουλος είχε και πάλι το δικό του λόγο, ευστοχώντας σε 6 συνεχόμενες βολές, που μετά το καλάθι του Νικολαΐδη μας έδιναν σημαντικό προβάδισμα στα 20.2″ (66-69). Οι Λιθουανοί ήταν άστοχοι και με 1/2 βολές, ο Νικολαΐδης «καθάρισε» για την Εθνική μας κανοντας το 70-66.

Ο Κουρτιδης σε 17:30 είχε 5 πόντους με 3/3 βολές, 1/1 δίποντα, 0/1 τρίποντα και 2 ριμπαουντ, ενω 25 είχε ο Ρογκαβόπουλος.

Δεκάλεπτα: 12-14, 26-21, 39-42, 55-55, 66-70 (παρ.).