Silver European League: Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική Ανδρών των Δαλακούρα και Δαρίδη

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου γνώρισε στις λεπτομέρειες την ήττα με 3-1 σετ από την Αυστρία.

Ο Άκης Δαρίδης που αγωνίζεται ως λίμπερο είχε στις υποδοχές 60% άριστες ενώ ο Ανέστης Δαλακούρας δεν αγωνίστηκε.

Με ήττα από την Αυστρία με 3-1 σετ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική βόλεϊ ανδρών στον Β΄όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ Β΄. Η ελληνική ομάδα μπήκε στην διοργάνωση χωρίς φιλικούς αγώνες και απέναντι στην Αυστρία και δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστική σε υποδοχή και επίθεση. Οι αυστριακοί με καλύτερα ποσοστά στην επίθεση και λιγότερα λάθη στα τελειώματα των σετ κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρά τις απουσίες του ήταν ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πλήρωσε όμως κάποια νεκρά διαστήματα και τώρα πια στρέφει την προσοχή στον προσεχή αντίπαλό του, την Ουγγαρία. Συνοπτικά, η ελληνική ομάδα έδειξε πως θέλει ακόμη δουλειά, αλλά είναι στην αρχή της προετοιμασίας και έχει σημαντικό περιθώριο βελτίωσης.

Διαιτητές: Αμπάρκοφ (Σκόπια), Πέτσε (Αυστρία)