«Περίπατος» στο μπαράζ στην Θεσσαλονίκη για τον Λεύκιππο κόντρα στον ΑΓΣ Ιωαννίνων και … περιμένει!

Μια άνετη νίκη που τον φέρνει τρίτο επιλαχόντα για την άνοδο στην Β΄ Εθνική μετά τον Πρωτέα γρεβενών και τον Πολύγυρο βρίσκεται ο Λεύκιππος καθώς επικράτησε ευκολότερα του αναμενομένου του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 72-47.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Αμοιρίδη ξεκίνησαν καλήα τον αγώνα και προηγηθηκαν με κυρίαρχο στην ρακέτα τον Παλλάκη (6 πόντοι) 14-11 στο 7′ με τους Γιαννιώτες με σερί 0-6 να προηγούνται στο σκορ και να κλεινουν το δεκάλεπτο μπροστά με 17-20 με 9 σερί πόντους του Θύμνιου με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 31-28 για τους Ξανθιώτες παρά το κακό παιχνίδι του σκόρερ του Φραντζέσκου Χρήστου που ήταν καλά κλεισμένους από τους αντιπαλους του, όπως κακός ήταν και ο συμπατριώτης του από την Κω και πρωτος σκόρερ του ΑΓΣΙ Χρύσης που αγωνίστηκε με 39 πυρετό.

Στην 3η περίοδο με τον Κουμπάνη να σκοράρει τους Γιαννιώτες να είναι κουρασμένοι από την άμυνα του Λέυκιππου έχοντας 0/6 βολές στο διάστημα αυτό και το τρίποντο του Κάλφα στο 24′ η διαφορά πήγε στους 9 για τους Θρακιώτες με τον Στασινόπουλο να κανει το 45-33 στο 29′ με την περίοδο να ολοκληρώνεται 47-37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε πάρτυ για τον Λευκιππο αφού οι Ηπειρώτες παρεδωσαν πνευμα, με τον Στασινόπουλο να σκοραρει συνεχώς μέσα στην ρακέτα με το σκορ από τους 11 σερί πόντους του Στασινόπουλο (7 σε αυτην την περίοδο) να γίνεται 54-37 στο 35′. Η διαφορά πέρασε και τους 20 πόντους (63-43) με γκολ φαουλ του Σταματέλου με το τελικό 72-47 να διαμορφώνει ο νεαρός Σαββιδης.

Από τον Λεύκιππο που σκόραρε όλη η δωδεκαδα MVP ήταν ο Κουμπάνης με 15 πόντους, ενω ο Στασινόπουλος έφτασε τους 11 στο μικρό διάστημα που χρησιμοποιήθηκε χωρίς να υστερήσουν ποι υπόλοιποι κυρίως στην άμυνα. Από τα Ιωάννινα 12 ειχε ο Πουρνάρας και ο Θύμνιος, ενω στους 7 έμεινε ο Χρυσης ο πρώτος σκόρερ της ομάδας.

Δεκάλεπτα: 17-20, 31-28, 47-37, 72-47

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Τζιοπάνος Γ.

AΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Καννης 7, Ζαμπέτης 2, Σαχπαζίδης, Καλφαλίδης, Αντωνίου 3, Πουρνάρας 12, Xρυσής 7, Mάκης 2, Παπανικολάου, Θυμνιός 12 (1), Φίλιος, Θώδης 2.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 15 (1), Νταβουλτζόπουλος 7, Δώδος 2, Στεργίου 6 (2), Βάκρινος 2, Κυφωνίδης 3 (1), Παλλάκης 6, Στασινόπουλος 11, Κάλφας 3(1), Χρήστου 8, Σταματέλος 7, Σαββίδης 2.