LIVE Streaming από το ΔΑΚ Κομοτηνής ο τελικός του Κυπέλλου ΕΠΣ Θράκης: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου

Παρακολουθήστε ζωντανά (και σε live streaming) την εξέλιξη στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Θράκης ανάμεσα στη Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου και τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου.

Καλησπέρα. Από αυτήν την ανάρτηση θα μπορέσετε τα παρακολουθήσετε την εξέλιξη στον φετινό μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Θράκης.

Ωρα 16:07 Η αναμέτρηση φέρνει αντιμέτωπες τις δυο κατά τεκμήριο κορυφαίες ομάδες της Ροδόπης, οι οποίες είναι και αυτές που μάχονται για το πρωτάθλημα.

Ωρα 16:12 Εκεί βέβαια, μετά και την εκτός έδρας νίκη του προ δεκαημέρου στο Νέο Σιδηροχώρι, ο Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου είναι πλέον το ακλόνητο φαβορί απέναντι στη Δόξα αφού έχει διαφορά έξι βαθμών τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος και ενώ οι δυο ομάδες ξαναπαίζουν την τελευταία αγωνιστική, αυτή τη φορά στον Ίασμο.

Ωρα 16:17 Η νικήτρια ομάδα θα εκπροσωπήσει τον Νομό Ροδόπης στο Κύπελλο Ελλάδος της σεζόν 2019-2020, στο οποίο ως γνωστόν υπάρχει το γνωστό πάντρεμα των επαγγελματικών με τις ερασιτεχνικές ομάδες.

Ωρα 16:20 Εννοείται ότι από την στιγμή που μιλάμε για τελικό, σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα ακολουθήσει παράταση μισής ώρας και στην ανάγκη πέναλτι. Σε κάθε περίπτωση, το Κύπελλο της ΕΠΣ Θράκης θα βρει νέο κάτοχο. Πέρυσι το είχε πάρει η Δόξα Προσκυνητών.

Ωρα 16:24Τόσο ο Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου όσο και η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου έχουν σχετικά πρόσφατες κατακτήσεις του τροπαίου, την τελευταία πενταετία. Ο Ίασμος το κατέκτησε το 2014 και έχει άλλη μια κατάκτηση το 2008, η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου αναδείχθηκε κυπελλούχος το 2016.

Ωρα 16:28 Πολυνίκης του θεσμού με εννέα κατακτήσεις ο Πανθρακικός και ακολουθεί με πέντε ο Αστέρας Αιγείρου, μια ομάδα που δεν υπάρχει πλέον στον ποδοσφαιρικό χάρτη της Ροδόπης. Αναλυτικά η λίστα με τους τροπαιούχους με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 16:32 Από αυτήν την ώρα έχει προγραμματιστεί η έναρξη του τελετουργικού που περιλαμβάνει και βραβεύσεις, κατά βάση της Μεικτής Παίδων που πριν δέκα χρόνια κατέκτησε τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδος στην τότε διοργάνωση της Future League. Ωστόσο θα έχουμε καθυστέρηση.

Ωρα 16:38 Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Στέφανος Κουμπαράκης, η μεγαλύτερη σφυρίχτρα της ΕΠΣ με παρουσίες στην Super League. Είναι ο διαιτητής που σφύριξε και το πρόσφατο ντέρμπι για το πρωτάθλημα ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Ωρα 16:41 Πρώτος βοηθός θα είναι ο Αϊχάν Χούσκογλου, επίσης μέχρι πέρυσι επόπτης στη Super League και δεύτερος ο Μάριος Γκιόσης, επόπτης στη Football League.

Ωρα 16:44 Θα υπάρχουν ωστόσο στον τελικό και επιπρόσθετοι βοηθοί στην μεγάλη περιοχή, ο Δανδανίδης και ο Καρακασίδης. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Καραγιάννης, διαιτητής Γ’ Εθνικής.

Ωρα 16:48 Θυμίζουμε ότι ο τελικός αυτός μεταδίδεται σε απευθείας τηλεοπτική κάλυψη από την Δέλτα Τηλεόραση σε περιγραφή Κώστα Νασούδη και μπορείτε να την βλέπετε παρακάτω, σε αυτήν την ανάρτηση.

Ωρα 16:53 Πάμε σε συνθέσεις, ενώ ακόμα δεν έχει ξεκινήσει τελετουργικό. Για την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου ξεκινούν οι Κορωνάκης, Ανδρέου, Κελεσιδης, Λεφης, Κιπιρτογλου, Κούτρας, Γάιδας, Κοσιης, Βάσκος, Κεφαλούκος και Παπακωνσταντίνου

Ωρα 16:58 Τσομπανόπουλος, Καλογρανάς, Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Λειβαδίτη,ς Τσανάκας, Γιαννακιτσιδης, Χακαν, Δραγανιδης, Βιοπουλος και Ρομπερ οι έντεκα του Νίκου Μπαχαρίδη για τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου

Ωρα 17:03 Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη όπως είπαμε και νωρίτερα ενώ η προσέλευση συνεχίζεται και είναι αρκετά ικανοποιητική στο ΔΑΚ Κομοτηνής

Ωρα 17:07 Τωρα η μπάντα εισέρχεται στο γήπεδο με τις δυο ομάδες και τους διαιτητές. Πάμε στο μίνι τελετουργικό σε λίγο.

Ωρα 17:11 Ειχαμε την επίσημη είσοδο, η Φιλαρμονική αποχωρεί και o πρόεδρος της ΕΠΣ Θράκης τιμά αυτήν την στιγμή τους παίκτες της Μεικτής Παίδων της ΕΠΣ Θράκης του 2009, που αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος.

Ωρα 17:15 Σε εξέλιξη το τελετουργικό με τις βραβεύσεις να συνεχίζονται

Ωρα 17:19 Ωρα για φωτογραφίες των αρχηγών με τους διαιτητές και πάμε σε λίγο για έναρξη. τετραψήφιος αριθμός φιλάθλων στο γήπεδο.

Ωρα 17:22 Με 22 λεπτά καθυστέρηση πάμε σε ξεκίνημα του αγωνα με τους παίκτες του Ιάσμου στη σέντρα

1′ Εναρξη του αγωνα

2′ Πρωτη υποψία ευκαιρίας για το Νέο Σιδηροχωρι, ο Βάσκος όμως σούταρε άουτ

5′ Πεντάλεπτο στο ματς χωρίς σκορ, προσπάθησε να απαντήσει ο Ιασμος χωρίς επιτυχία με ένα άστοχο φαουλ του Γιαννακιτσιδη

8′ Εχει ρυθμό στα πρώτα λεπτά το ματς αλλά έχει και πού κόσμο, ίσως να πλησιάζουμε και τους 2.000 θεατές.

13′ Επεσε ο ρυθμός στο τελευταίο πεντάλεπτο

20′ Αξίζει να σημειώσουμε ότι είναι σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος παρά τις βροχές των τελευταίων ημερών

27′ Ευκαιρία για Ιασμο, σε καλή θέση σουτ του Τσανάκα μπλόκαρε ο Κορωνάκης δίχως δυσκολια

36′ Ευκαιρία για το Σιδηροχώρι, μακρινο σουτ ο Βάσκος, με δυσκολία ο Τσομπανόπουλος έδιωξε σε κορνερ

39′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου. Σουτ Βιοπουλου κοντράρει σε αντίπαλο και σε καλή θέση ο Ρομπέρ πιάνει του σουτ, δεξί κάθετο δοκάρι και άουτ.

41′ Γκολ για τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου. Σέντρα σουτ από Ρομπέρ, αιφνιδιαστηκε ο Κορωνάκης, του έφυγε μπάλα χέρια και ανοίξει το σκορ ο Μέγας. Με πανοομοιότυπο τρόπο, πάλι από λάθος του Κορωνάκη, είχε γίνει το 0-1 και πριν 10 μέρες στο παιχνίδι του πρωταθλήματος στα Σχοινιά. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 0-1

45+2′ Τελος πρώτου ημιχρόνου. Με το τέρμα του Ρομπέρ από το λάθος του Κορωνάκη ο Μέγας έχει πάρει κεφάλι στο σκορ. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 0-1

Ωρα 18:10 Αναπαύλα στο γήπεδο με τον Μέγα Αλέξανδρο να έχει βάλει ισχυρές βάσεις για την κούπα

Ωρα 18:15 Θυμίζουμε ότι ο Ιασμος είναι κοντά και στον τίτλο, στο πρωτάθλημα και την άνοδο στη Γ’ Εθνική. Πλέον έχουμε χορευτικά.

Ωρα 18:20 Θα πρέπει να ειναι ισως και 2.000 κόσμος στο γήπεδο που τώρα βλέπουν τον Μάνο Γαβριηλίδη να βραβευει την Νατάσα Λιβεριάδου

Ωρα 18:24 Εισέρχονται ξανά οι ομάδες και οι διαιτητές πάμε για την έναρξη της επανάληψης

46′ Εναρξη δευτερου ημιχρόνου, χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

48′ Πρωτη ευκαιρία στην επανάληψη για το Σιδηροχώρι, με δυο φορες Βάσκος και Λεφής δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν

54′ Εντυπωσιακή ενέργεια Γιαννακιτσίδη από αριστερα, έκανε την ντρίπλα αλλά εξαντλήθηκε και το σουτ του μπλοκαρε εύκολα ο Κορωνάκης

56′ Μεγάλη ευκαιρία για το Νέο Σιδηροχώρι να ισοφαρίσει. Ο Παπακωνσταντίνου εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση, ασταθής απόκρουση του Τσομπανόπουλου και έδιωξαν μετά οι αμυντικοί.

58′ Πρωτη αλλαγή στον αγώνα, για λογαριασμό του Νέου Σιδηροχωρίου. Ο Αθανασιάδης μέσα, ο λαβωμένος Κοσιης έξω.

60′ Καλύτερα στέκεται το Νέο Σιδηροχώρι στο πρωτο τέταρτο του β’ ημιχρόνου αλλά είναι πίσω στο σκορ και κινδυνεύει πάντα στις επικίνδυνες αντεπιθέσεις του Ιάσμου.

66′ Δευτερη αλλαγή από τον Σπύρο Κουτσογιάννη. Ο Στοϊνοβιτς μέσα, ο Ανδρεου έξω.

68′ Ευκαιρία για το Σιδηροχώρι, Κεφαλούκος γυρίζει, προσπάθησε να κάνει την προβολή και ο Αθανασιάδης

70′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιασμο σε αντεπίθεση αλλά ο Γιαννακιτσιδης έκανε το κάτι παραπάνω και ο Κορωνάκης βγήκε και έδιωξε

71′ Πρώτη αλλαγή για τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου. Γεωργαμλής μέσα, Καλογρανάς εξω.

74′ Ευκαιρία για την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου. Ο Αθανασιάδης έπιασε ένα σουτ, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

80′ Εχει παραχωρήσει πλέον χωρο καθαρά ο Ιασμος, όσο δεν μπορεί η ομάδα του Νέου Σιδηροχωρίου να απειλήσει με ουσία την εστία του

82′ Τρίτη αλλαγή για την Δόξα. Παπαδόπουλος μέσα, Κυπιρτόγλου έξω.

83′ Δεύτερη αλλαγή για τον Ίασμο, αναγκαστική. Μέσα Ξενάκης, έξω ο τραυματίας Βιόπουλος

84′ Με το κεφάλι εκτός εστίας απομακρύνει ο Τσομπανόπουλος που διάβασε την φάση. Στη συνέχεια σουτ του Κουτρα πάνω από τα δοκάρια.

85′ Γκολ το Νέο Σιδηροχώρι. Σκορερ ο Γάιδας με κεφαλιά, αλλά το μισό γκολ ανήκει στον Βάσκο που έβγαλε την σέντρα και τον βρήκε στην καρδιά της άμυνας. Ισοπαλία και πάμε για πέντε δραματικά λεπτά. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 1-1

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+3′ Μακρινό σουτ Τσιανάκα, μπλκάρει εύκολα ο Κορωνάκης. Δραματικά λεπτά.

90+5′ Σφυρίζει τρεις φορές ο Κουμπαράκης. Πάμε σε παράταση. Αποτέλεσμα κανονικής διάρκειας αγώνα: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 1-1

Ωρα 19:17 Πάμε πλέον σε ημίωρη παράταση, ξεκουράζονται οι παίκτες και των δύο ομάδων.

Ωρα 19:21 Πάμε για την έναρξη.

91′ Εναρξη της παράτασης με δυο αλλαγές για τον Μέγα Αλέξανδρο. Αλλαγή στην αλλαγή, έξω ο Γεωργαμλής, μέσα ο Μαμούτ Σεϊδαν και μέσα και οπ Μυλωνάς στην θέση του Μεμέτ Χακάν Βελή.

92′ Γκολ ο Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου με το ξεκίνημα της παράτασης. Σκόρερ ο Ξενάκης.Ο Γιαννακιτσίδης στην καρδιά της άμυνας γυρνά και ο Ξενάκης ως χρυσή αλλαγή πετυχαίνει το γκολ. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 1-2

94′ Κεφαλούκος βγήκε στην αντεπίθεση και προσπάθησε χωρίς επιτυχία να ισοφαρίσει, δείχνει να έχει υποστεί κάποιο τράβηγμα αλλά συνεχίζει

101′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από το Σιδηροχώρι. Ο Βάσκος έκανε μια ωραία κίνηση, έβγαλε την ασίστ μισό γκολ στον Αθανασιάδη αλλά ο τελευταίος δεν έδειξε ψυχραιμία και δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

105′ Τέλος ημιχρόνου στην παράταση. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου της παράτασης: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 1-2

Ωρα 19:38 Απλά αλλάζουν τέρματα οι ομάδες και πάμε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα

106′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου παράτασης

110′ Τεταρτη και τελευταία αλλαγή για τον Σπυρο Κουτσογιάννη. Ο Καρβουνιάρης μέσα, ο Κούτρας έξω

115′ Πέντε λεπτά ακόμα, προσπαθεί να πιέσει το Σιδηροχωρι

117′ Σηκωσε το φωνάζουν ο φίλοι του Ιασμου

119′ Διακοπή στο ματς για τραυμτισμό του Σιδηρόπουλου, που έχει μείνει ένα λεπτό κάτω μέσα στην περιοχή του Ιάσμου.

120′ Αναψαν και οι προβολείς καλού κακού, ενώ μπαίνουμε στις καθυστερήσεις. Δύο λεπτά αυτές, από τώρα

120+1′ Φάουλ στο ημικύκλιο για το Σιδηροχώρι. Το κέρδισε ο Κελεσίδης

120+2′ Μεγάλη επέμβαση από Τσομπανόπουλο σε κόρνερ

120+3′ Τελος! Ο Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου είναι κυπελλούχος για τρίτη φορά στην ιστορία του. Τελικό αποτέλεσμα: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Μέγας αλέξανδρος Ιάσμου 1-2 στην παράταση (κανονική διάρκεια 1-1)