Γ’ Εθνική: Ήττα από την Καλαμαριά στην φιέστα ανόδου του ΓΑΣ Κομοτηνή (+photos)

Την ήττα από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς που καιγοταν για την νίκη παραμονής γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή με 89-93, ωστοσο η ήττα αυτή δεν χάλασε την διάθεση του κοσμου που βρέθηκε στο κλειστό Κομοτηνης για να γιορτάσει την ανοδο της ομάδας στην Β’ Εθνική.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες “πήγαιναν” χέρι-χέρι στο σκορ και στο πρώτο δεκάλεπτο η Κομοτηνή ήταν μπροστά με 21-20. Στην δεύτερη περίοδο οι Πόντιοι στο 20′ ήταν μπροστα 43-46, ενω στην τρίτη περίοδο ο Απόλλων Καλαμαριάς με καλή άμυνα ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (60-67) στο 30′.

Προς το τέλος της τέταρτης περιόδου ο ΓΑΣ Κομοτηνή “πλήσιασε” τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και στα πέντε δευτερόλεπτα πριν την λήξη, με το σκορ στο 88-91, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν το επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχη βολή αλλά η μπάλα κατέληξε στον Τσιμπή ο οποίος κέρδισε φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 89-93 και έτσι ο Απόλλωνας έφτασε τις έξι νίκες στα τελευταία επτά παιχνίδια του πρωταθλήματος, κάνοντας έτσι εξαιρετικό “κλείσιμο” της σεζόν, ενω ο ΓΑΣ πανηγύρισε με τον κοσμο του την άνοδο.

Απο τον ΓΑΣ 23 πόντους είχε ο Λεχούδης και 14 ο Σπέντζος, ενω από την Καλαμαριά 19 ο πρώην του Άρη Σαμαράς με 19 πόντους και 5 τρίποντα και 18 ο δευτερος σκόρερ του πρωταθλήματος Μαχαιριανάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 43-46, 60-67, 89-93

ΓΑΣ KOMOTHNH (Λεμονίδης): Μαστροδημήτρης 3 (1), Παλάσκας 11, Λεχούδης 23 (1), Κουτσοβασίλης 5 (1), Μαγουλάς 10, Ζολώτας 11 (2), Σπέντζος 14 (1), Χαλήλ 12

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Κουκουλίδης 4, Μαχαιριανάκης 18 (2), Μύθιλλος 2, Τσιμπής 14 (1), Γουναρόπουλος 8, Αγραφιώτης 15 (2), Ακριτίδης 7, Αθαναηλίδης 6, Σαμαράς 19 (5)