Γ’ Εθνική: Στα μπαράζ ανόδου ο Λεύκιππος μετά την άνετη νίκη του επί του αδιάφορου ΓΑΣ Κομοτηνή

Δίκαια νίκη στο Θρακιώτικο ντέρμπι πήρε στο Αμοιρίδειο ο Λεύκιππος καθώς επικράτησε εύκολα του ΓΑΣ Κομοτηνής με 79-62 στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Ανδρών Μπάσκετ και κατεκτησε μαθηματικά την τεταρτη θέση εξασφαλίζοντας την συμμετοχή του σε μπαράζ ανόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +3 για τον Λεύκιππο, 20-17 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 40-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεύκιππος με καλή επίθεση και έναν Χρήστου σε καταπληκτική μέρα έφτασε στο +8 στο με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 60-52, και με καταπληκτική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο εκτόξευσε την διαφορά στους 17 πόντους με το τελικό 79-62, ωστόσο να αδικεί τους φιλοξενούμενους που είχαν και εφηβους στην σύνθεσή τους.

Κορυφαίος σκόρερ για τον νικητή Λεύκιππο ο Χρήστου με 29 πόντους με 5 τρίποντα ενώ ο Παλλάκης είχε 14. Από τον ΓΑΣ ο αειθαλής Χαλήλ Καδήρ είχε 18 πόντους και ο 42χρονος Κουτσοβασιλης 15.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΓΑΣ φιλοξενει την Καλαμαριά που καίγεται για νίκη και θα έχει το μυαλό στις Συκιές, εκεί όπου ο Λεύκιππος φιλοξενείται από τον ΒΑΟ που και αυτός εαν χασει χάθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-38, 60-52, 79-62.

Διαιτητές: Γαζέτας-Γραικός.

ΛΕΥΚΙΠΟΟΣ (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 10, Νταβουλτζόπουλος 9, Δώδος 5(1), Στεργίου 2, Βάκρινος, Κυφωνίδης, Χρήστου 29(5), Σταματέλος 1, Σταμπουλής 7(1), Παλλάκης 14(2), Στασινόπουλος 2, Κάλφας.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Μαστροδημήτρης, Παλάσκας 5 (1), Λεχούδης 9, Γκιουζελίδης, Κουτσοβασίλης 15 (4), Μαγουλάς, Ζολώτας 8 (1), Σπέντζος 5 (1), Χαλήλ 18, Καραμανλής, Μπορμπίδης 2.