Πανελλήνιο Εφήβων: Χαώδης διαφορά δυναμικότητας στον αγώνα της Ασπίδας με τον πιθανό πρωταθλητή

Μια ακόμη βαριά ήττα γνώρισε όπως και ανεμενόταν η Ασπίδα Ξάνθης που ηττήθηκε για την 4η αγωνιστική του Πανελληνίου Εφήβων που γίνεται στην Ελευθερούπολη από τον πιθανό πρωταθητή ΑΟ Περιστερίου με 34-94, δηλαδή με 60 πόντους διαφορά.

Η ομάδα της Ξάνθης παρακολουθούσε τους αντιπαλους του μέχρι το 9′ όταν το σκορ ήταν 15-18 αλλα το Περιστέρι με σερί 5-0 στο τέλος κατάφερε να προηγηθεί με 15-23. Η ομάδα της Αθήνας συνέχισε το σερί που έφθασε το νταμπλ σκορ (20-40) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το Περιστέρι μπροστά με 25-52.

Τραγικό τρίτο δεκάλεπτο με την Ασπίδα να σημείωνει μόλις δύο βολές με τον Παπανικολάου και έτσι το σκορ έγινε 27-75 με σερί 2-23. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με την διαφορά να φτανει τελικά στους 60 πόντους.

Για την Ασπίδα που είχε 7% στα τρίποντα, ο Παπαδόπουλος είχε 9 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενω από το Περιστέρι που πιθανότατα εαν δεν συμβεί κατι συνταρακτικό και ο Προμηθέας νικήσει τον Άρη θα κατακτήσει το πρωτάθλημα, 23 είχε ο Πλευρακης, ενω χρησιμοποιηθηκε ελάχιστα μένοντας αποντος ο MVP πιθανόν του τουρνουα Ζώης Καράμπελας.

Την τελευταία αγωνιστική και στον τελευταίο αγώνα του τουρνουά στις 2 η Ασπίδα αναμένεται να έχει ένα ακόμα δύσκολο ματς αφού αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό που θα περιμενει νωρίτερα το δώρο του Αρη με τον Προμηθέα.

Δεκάλεπτα: 15-23, 25-52, 27-75, 34-94

Διαιτητές: Ερικσον-Γιάκομπς-Τσαϊκόφσκι

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 3(1), Χαραλαμπίδης 3(1), Παναγιωτόπουλος, Παπαδόπουλος 9, Καρανικολίδης 3, Μπουγιουκλού, Παυλάκης 4, Παπανικολάου 6, Τιτόπουλος, Μακρίδης, Δελιαννίδης 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπαμάρκος): Καράμπελας, Σκόρδος 10(1), Βησσαρίου 13(3), Μιχάλης 11(1), Πλευράκης 23(5), Παπαδόπουλος 5, Σταυρακούκας 12(2), Χάλιος 2, Κάδρας 5, Μαυροκουκουλάκης, Καραμανλής 3, Κρασάκης 10.