Πρόωρη ανάσταση μέσα στην Τούμπα ο ΓΑΣ Κομοτηνή!Εξασφάλισε την άνοδο τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος!!!

Ο ΓΑΣ Κομοτηνη έκανε μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της ΜΕΝΤ μέσα στην Τούμπα με 77-88 και σε συνδυασμό με την ήττα την ίδια ώρα του Αιαντα Ευόσμου στην έδρα της πρωτοπόρου Ευκαρπίας, εξασφάλισε τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος την δευτερη θέση και άρα την ανοδο στη Β’ Εθνική.

Ο αγώνας ελιχε απρόβλεπτη εξέλιξη με τους Κομοτηναίους να μην ξεκινούν καλά και με την ΜΕΝΤ παρά την απουσία του μπόμπερ Ντισλή να έχει τον Νικολούδη σε καταπληκτική μέρα από την περιφέρεια και να ξεφευγει 14 πόντους με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 28-17 για τους Τουμπιώτες.

Στο δευτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ έσφιξε την άμυνα του δε δέχτηκε πόντο ένα τρίλεπτο πέτυχε ωστοσο μονο 4 και μειωσε 28-21 στο 13′, αλλα η ΜΕΝΤ έχοντας καλές επιθετικές λύσεις κατάφερε να κλεισει το ημίχρονο στο +15 δείχνοντας οτι θα αναβάλλει την άνοδο του ΓΑΣ κατα μια βδομάδα.

Στο τρίτο ο ΓΑΣ παίζοντας καταπληκτικό μπασκετ και κανοντας ίσως το καλύτερο δεκάλπετο του και με τον Στράτο Ιορδάνογλου να καθοδηγεί και να σκοράρει έφερε τα πάνω κατω και από το -15 βρεθηκε στο +5 πετυχάινοντας ένα σερί 13-33!!!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα παιδιά του Νεοκλή Λεμονίδη ξέροντας οτι και η Ευκαρπία επικρατεί εύκολα του ανταγωνιστή της ανόδου Αίαντα, και δεν αφησαν την ευκαιρία να παει χαμενη με το τελικό 77-88 να επαναφερει τον ΓΑΣ στην Β’ Εθνική 3 αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Κορυφαιος ο Ιορδανογλου με 22 πόντους, ενω 18 είχε ο Λεχούδης, 17 ο Κουτσοβασίλης και 15 ο Σπέντζος. Από την ΜΕΝΤ πάλευε ο Νικολούδης με 39 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-17, 49-34, 62-67, 77-88

Διαιτητές: Ντόγκας, Χατζημπαλίδης

ΜΕΝΤ (Κουγιουμτζίδης- Βαρυτιμίδης): Ζεϊμπέκης 5(1), Μιχαηλίδης 13(1), Νικολούδης 39(5), Ακσεχέρογλου 8(1), Καρανώτας 11(2), Βελέντζας, Καρατόλιος 1, Μανδράς.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Ιορδάνογλου 22(3), Μαστροδημήτρης 8(2), Παλάσκας 6(2), Λεχούδης 18 (1), Κουτσοβασίλης 17(4), Ζολώτας, Σπέντζος 15(2), Χαλίλ 2, Λεμονίδης.