LIVE από τα Πηγάδια για την Super League: ΑΟ Ξάνθη – ΑΕΚ 1-3 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στην Ξάνθη και την ΑΕΚ για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα μπορείτε να ενημερώνεστε για την εξέλιξη στο παιχνίδι της Ξάνθης με την ΑΕΚ για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ωρα 15:10 Η αναμέτρηση έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει σε 50 λεπτά και θα είναι η πρώτη χρονικά για το πρόγραμμα της Κυριακής, μια εβδομάδα μετά το Ξάνθη-ΠΑΟΚ που προκάλεσε τόσες πολλές συζητήσεις.

Ωρα 15:14 Η ενδεκάδα για τον Μίλαν Ράσταβατς: Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Καμαρά, Ντα Κόστα, Μπαριέντος, Γέντρισεκ, Κάστρο, Ντίρσταμ, Κοβάσεβιτς, Λισγάρας και Ντε Αμορίμ

Ωρα 15:18 Για τον Μανόλο Χιμένεθ ο Τσιντώτας ξεκινά κάτω από τα δοκάρια, τετράδα στην άμυνα με Χουλτ, Οικονόμου, Σβάρνα και Γκάλο, αμυντικά χαφ Γαλανόπουλος και Άλεφ, μπροστά τους Αλμπάνης, Μάνταλος, Κλωναρίδης και Πόνσε στην κορυφή

Ωρα 15:21 Στον πάγκο για την ΑΕΚ Μπάρκας, Μπότος, Μπογέ, Τσόσιτς, Γιαννούτσος, Λιβάγια και Σιμόες

Ωρα 15:23 Στον πάγκο για την Ξάνθη Γκαραβέλης, Κάντα, Μελιόπουλος, Ροντρίγκες, Σιλά, Σαρπόνγκ και Θυμιάνης

Ωρα 15:27 Μπαξεβανίδης και Τζουρίτσκοβιτς είναι τιμωρημένοι θυμίζουμε, Ντε Λούκας και Φασίδης τραυματίες

Ωρα 15:31 Λιγότερο από μισή ώρα πριν την έναρξη του ματς, έρχεται αρκετός κόσμος στο γήπεδο, κυρίως της ΑΕΚ ενώ κάνουν προθέρμανση οι δυο ομάδες.

Ωρα 15:35 Υπενθυμίζεται ότι οι οργανωμένοι της Ξάνθης εξακολουθούν να απέχουν από τους εντός έδρας αγώνες της ομάδας.

Ωρα 15:39 Το ματς καίει κυρίως την Ξάνθη που παλεύει να αποφύγει τους μπελάδες υποβιβασμού από εκεί που είχε βρεθεί ακόμα και να παλεύει για την πεντάδα

Ωρα 15:43 Αλλωστε η Ξάνθη διεκδικεί την πρώτη της νίκη σε 12 αγώνες ενώ έχει μόλις ενα γκολ σε εννια παιχνιδια και αντιμετωπίζει μια ΑΕΚ που δέχεται δύσκολα γκολ

Ωρα 15:47 Παντως πολλα νεα πρόσωπα εχει η ΑΕΚ και αυτό ίσως είναι πλεονέκτημα για την Ξάνθη

Ωρα 15:50 Ενα δεκάλεπτο για την έναρξη του ματς, το οποίο θα διευθυνει ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος

Ωρα 15:55 Πάμε σε επίσημη είσοδο των δυο ομάδων για την έναρξη του αγώνα σε λίγα λεπτα

1′ Εναρξη της αναμέτρησης και μάλιστα δυο τρία λεπτά πριν το ρολόι δείξει τέσσερις

4′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αλμπάνης σούταρε στην κίνηση μετά από γύρισμα από δεξιά, ο Λισγάρας έσωσε πάνω στη γραμμή με το πόδι

5′ Σουτ του Γκάλο απο δεξιά, μπλοκάρει ο Ζίφκοβιτς

8′ Κεφάλι με κεφάλι συγκρούονται στον αέρα ο Οικονόμου με τον Γέντρισεκ. Στο εδαφος ο παίκτης της Ξάνθης, μικρή διακοπή στο παιχνίδι

12′ Σουτ του Γέντρισεκ μέσα απο την περιοχή, έξω απο το αριστερό κάθετο δοκάρι της ΑΕΚ η μπάλα

15′ Γκολ για την ΑΕΚ σκοράρει με τον Μάνταλο, που ακυρώνεται όμως ως οφσάιντ. Ο Γαλανόπουλος άνοιξε στον Κλωναρίδη, ο οποίος μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, έβγαλε ο Ζίφκοβιτς χωρίς να μπλοκάρει και απο κοντά ο Μάνταλος σκόραρε, ομως ήταν σε θέση οφ σάιντ που υποδείχθηκε απο τον πρώτο βοηθό Πετρόπουλο. Σωστή η απόφαση.

20′ Εχει πεσει ο ρυθμος στον αγωνα στα τελευταία λεπτά.

22′ Κεφαλιά του Αλμέιδα, εύκολα στην αγκαλιά του Τσιντώτα

27′ Κίτρινη στον Γκάλο για φάουλ

30′ Κεφαλιά του Μάνταλου, εύκολα ο Ζίβκοβιτς

32′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη! Σκορερ ο Ματίας Κάστρο με ένα γκολ παρόμοιο με αυτό της περασμένης εβδομάδας. Ανοίγει το σκορ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Χορχε Κασάδο από αριστερά. Ξάνθη – ΑΕΚ 1-0

38′ Μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ να ισοφαρίσει. Σεντρα του Γκάλο, ο Μάνταλος πετάγεται στο πέναλτι, τη στιγμή που όλη η άμυνα της Ξάνθης… κοιμήθηκε, αλλά βρήκε αέρα και η μπάλα έφυγε άουτ

40′ Μακρινό σουτ άουτ από αριστερά και τη γωνία της περιοχής του Αλμπάνη

44′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης πήρε την εσωτερική απο δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Ζίβκοβιτς έχασε τη μπάλα, ο Αλμπάνης έγινε αποδέκτης αλλά με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης στο έδαφος, έχασε το κοντρολ και την ευκαιρία να σουτάρει σχεδόν σε κενή εστία.

45+1′ Τελος πρώτου 45λεπτου. Εχει βάλει τις βάσεις για μια νίκη με την οποία θα καθαρίσει την παραμονή η θρακιώτικη ομάδα. ΑΟ Ξάνθη – ΑΕΚ 1-0

Ωρα 16:50 Η Ξάνθη έχει βάλει τις βάσεις για να πετύχει μια σημαντική νίκη που θα την κάνει να ξεμπερεύει από νωρίς την υπόθεση παραμονή.

Ωρα 16:54 Η ΑΕΚ είχε προσπάθειες στο δημιουργικό κομμάτι αλλά δεν είχαν πρόβλημα οι Θρακιώτες να αποκρούουν τις επιθέσεις της

Ωρα 16:58 Επιστρέφουν διαιτητές και ομάδες στον αγωνιστικό χώρο ενώ άρχισε να ψιχαλίζει στα Πηγάδια

46′ Εναρξη δευτερου ημιχρονου

50′ Συρτό σουτ με το αριστερό απο τον Γκάλο, εύκολα μπλοκάρει πέφτοντας ο Ζίφκοβιτς

51′ Παραλίγο τραγικό λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ! Μετά απο βολέ του Ζίφκοβιτς οι Σβάρνας, Τσιντώντας και Οικονόμου μπερδεύτηκαν, χάθηκε η μπάλα, ηρθε ομως ο Οικονόμου και απομάκρυνε τον κίνδυνο

55′ Πρωτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Κλωναρίδης, μέσα ο Λιβάγια

58′ Πρωτη Αλλαγή για την Ξάνθη. Εξω ο Γέντρισεκ, μέσα ο Καντά. φευγει τρυαματίας ο Σλοβάκος που πήρε και κάρτα για διαμαρτυρία

59′ Καλή φάση για την ΑΕΚ. Ωραία άλλαξαν μπάλα οι Χουλτ, Λιβάγια, Μάνταλος, ο τελευταίος περνάει κάθετα στον Σουηδό, σουτ απο πλάγια θέση, έβγαλε σε κορνερ ο Ζίφκοβιτς

60′ Κιτρινη στον Μάνταλο για φάουλ

66′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Αλμπάνης, μέσα ο Μπογέ

68′ Γκολ η ΑΕΚ. Σκορερ ο Οικονόμου. Κορνερ με πασα, σουτ του Μάνταλου, άτσαλο διώξιμο του Κοβάσεβιτς, ο Οικονόμου έκανε την προβολή και ισοφάρισε. ΑΟ Ξάνθη – ΑΕΚ 1-1€

70′ Γκολ η ΑΕΚ. Απόλυτη ανατροπή σε δυο λεπτά μέσα. Σκορερ ο Πόνσε. Σέντρα του Γκάλο απο δεξιά, ο Πόνσε εξαιρετικά κατεβάζει με το στήθος τη μπάλα και αμέσως εκτελεί απο το ύψος του πέναλτι. ΑΟ Ξάνθη – ΑΕΚ 1-2

74′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Μελιόπουλος, έξω ο Καμαρά

76′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ στην κόντρα. Ο Λιβάγια άνοιξε στον Πόνσε, ο οποίος τσίμπησε τη μπάλα προ του Ζίφκοβιτς, εδιωξαν οι αμυντικοί σε κορνερ

77′ Κεφαλιά του Πόνσε άουτ. Αμέσως μετά σουτ του Μελιοπουλου, εβγαλε ο τσιντωτας

78′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Μπρίτο, εξω ο Αμορίμ

79′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εξω ο Γαλανόπουλος, μέσα ο Σιμόες

84′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Με γροθιές έδιωξε ο Ζίφκοβιτς, νέα σέντρα του Γκάλο, έδιωξαν πάλι οι αμυντικοί της Ξάνθης

88′ Προσπάθησε να ισοφαρίσει μόλις η Ξάνθη με ένα σουτ του Μπρίτο, το οποίο τελικά έφυγε άουτ.

90′ Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων, όπως έδειξε και ο τέταρτος διαιτητής.

90+2′ Γκολ για την ΑΕΚ! Ταφόπλακα βάζει στην όποια ελπίδα ισοφάρισης ο Λούκας Μπογέ που πλάσαρε εύστοχα τον Ζίβκοβιτς στο τετ α τετ. Ξάνθη – ΑΕΚ 1-3.

90+3′ Την κίτρινη κάρτα επεδίωξε όπως φαίνεται ο Κώστας Τσαλίκης για τον Ματίας Κάστρο, φωνάζοντάς τον στον πάγκο, ώστε να συμπληρώσει τώρα τις τέσσερις και να εκτίσει λογικά με τον Ολυμπιακό και να είναι διαθέσιμος στο ματς ζωής ή θανάτου με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

90+4′ Τέλος της αναμέτρησης! Η Ξάνθη ενώ προηγήθηκε, αποδείχθηκε για άλλη μια φορά κατώτερη των περιστάσεων στην επανάληψη και γνώρισε την ήττα. Τελικό αποτέλεσμα: Ξάνθη – ΑΕΚ 1-3.