Super League: Ανατροπή στην ανατροπή για την ΑΕΚ και τέταρτη σερί ήττα των νέων του ΑΟΞ στα Πηγάδια!

Η Ξάνθη δεν τα κατάφερε σε ένα ακόμη εντός εδρας αγώνα γνωριζοντας την ηττα 2-4 από την ΑΕΚ, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 27η αγωνιστική της SuperLeague K19.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη εντός ήητα του ΑΟΞ που έμεινε χωρις νίκη για 8ο αγωνα στα Πηγαδια από τις 10 Νοεμβριου του 2018 (νικη με Πανιώνιο), μετρωντας από τοτε 5 ήττες και 3 ισοπαλίες.

Ο Γιούσης έκανε το 0-1 στο 10′, όμως ο Σουλεϊμάν στο 14′ και ο Τσιλιγγίρης στο 25′, έβαλαν μπροστά στο σκορ με 2-1 την Ξάνθη. Η απάντηση όμως της Ένωσης ήρθε στο 34′ με τον Σαρδέλη, ο οποίος έκανε το 2-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ δυνατά και με τον Σταμούλη στο 55′ έκανε την ανατροπή, ενώ στο 77΄ ο Μπογκντανί διαμόρφωσε το τελικό 2-4. Μετά από αυτό το αποτελεσμα η Ξανθη έμεινε στην 6η θέση με 40 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ έφτασε τους 52 και παρέμεινε στην 2η θέση 5 αγώνες πριν το φινάλε (φωτο talentabout).

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μπεδρελής): Τασίδης, Τριανταφύλλου, Γκατζόγιας (60′ Μανίσογλου), Τενεκές, Γιανναράκης, Τσαπαρης, Φάκκης, Δουλγέρης (79′ Παχούμης), Τσιλιγγίρης (70′ Φροσύνης), Σουλεϊμάν, Γράβας.

ΑΕΚ (Κωστένογλου): Τάφας, Σταμούλης, Παζατζίδης, Τσιβελεκίδης, Αρβανίδης, Τσέλιος(80′ Κώτσιος), Μπογκντάνι, Σαρδέλης (87′ Πατρινός), Γιούσης, Μαχαίρας (76′ Μάρκου), Τάμπας