Πανελλήνιο Εφήβων: Με 34 πόντους Μούχλια ο Ηρακλής νίκησε Ολυμπιακό και έβαλε πλώρη για τον τίτλο

Με MVP τον Δημήτρη Μούχλια που σταμάτησε στους 34 πόντους, ο Ηρακλής επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό της Μίκρας, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Ο Εβρίτης διεθνής διαγώνιος που έκανε μεγάλη ζημιά από τη γραμμή του σερβίς με 8 άσσους, οδήγησε τον γηραιό στην 42η συνεχόμενη νίκη του και ένα βήμα πιο κοντά στο repeat στη διοργάνωση. Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν στην υποδοχή και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη που τους στέρησαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο σετ, ο Ηρακλής βρήκε ρυθμό στην επίθεση, με τον Δημήτρη Μούχλια πρωταγωνιστή. Ο διεθνής διαγώνιος με τις αναπτυξιακές Εθνικές ομάδες, είχε 10 τελειωμένες επιθέσεις και ο «γηραιός» έκανε το 1-0 σετ με 25-17. Ετσι μπήκαν οι βάσεις για τη νίκη με τον Ηρακλή να κατακτά και το δεύτερο σετ με 25-23, να χάνει το τρίτο με 21-25 αλλά τελικά να παίρνει τη νίκη κερδίζοντας το 4ο και τελευταίο με 25-14.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πολύ καλά στον αγώνα πήγε και ο έτερος Εβρίτρης του Ηρακλή, ο Κεσεσίδης, που σημείωσε 6 πόντους (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ). Όσο για τα στατιστικά του Δημήτρη Μούχλια; 24/45 επιθέσεις, 8 άσσοι και 2 μπλοκ.

Στον άλλο αγώνα, με τους ακραίους του, Αλέξανδρο Ράπτη και Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (14 και 17 αντίστοιχα), ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό γυμναστήριο Μίκρας με 3-0 σετ τον Πήγασο Πολίχνης. Ο Αλεξούδης για τους ηττημένους σημείωσε 4 πόντους (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

Ο Παναθηναϊκός το Σάββατο στις 18.00 θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή, που νωρίτερα επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και ο αγώνας πιθανότατα να κρίνει τον τίτλο του πρωταθλητή.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές

Παρασκευή 22 Μαρτίου – 1η αγωνιστική
Ηρακλής Πετ. 2015 – Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-1 (25-17, 25-22, 21-25, 25-14), Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης.
Παναθηναϊκός ΑΟ – Πήγασος Πολίχνης 3-0 (25-11, 25-20, 25-21), Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παπακοσμάς.

Σάββατο 23 Μαρτίου – 2η αγωνιστική
18.00: Παναθηναϊκός ΑΟ – Ηρακλής Πετ. 2015, Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης.
20.00: Πήγασος Πολίχνης – Ολυμπιακός ΣΦΠ, Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσιούλα.