ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Κράτησε την πρώτη θέση ο Εθνικός με νίκη επί της Ολυμπιάδας στο ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης με την Ολυμπιάδα, στο ματς που ολοκλήρωσε την 23η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Το παιχνίδι είχε από ένα ημίχρονο για την κάθε ομάδα και ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Εθνικός με επιμέρους σκορ 21-3 κατάφερε όχι απλά να περάσει μπροστά στο σκορ αλλά να χτίσει και την διαφορά με την οποία κέρδισε.

Η Ολυμπιάδα είχε ξεκινήσει πιο δυνατά, προηγήθηκε με οκτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Το καταστροφικό για εκείνη τρίτο δεκάλεπτο έκρινε ωστόσο την αναμέτρηση υπέρ του Εθνικού.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 35-37 (ημίχρονο), 56-40, 77-60 (τελικό αποτέλεσμα)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Στ. Τελούδης): Κιτσόπουλος 9(2), Σιταρίδης 11(3), Θεολογίδης 2, Σίσιου 2, Φωτιάδης, Παπαδούδης 17, Τσάγιας 16, Γεροκώστας 8, Θεοχαρίδης 2, Πασσιάς 2, Κανάκης 8, Αντωνίου
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Π. Τρούπος):Γαλατάς 6, Δρούμπαλης 11(1), Γιαβρίδης 15(3), Δαβουδάνης 7(1), Κιουρκτσής, Βλοντάρτσικ 10(2), Τσιφλίκογλου 3(1), Μπολιός 2, Παυλίδης 2, Πεταλωτής, Ζιούτης 4.