Volley League: Νέα ήττα στο Βραχάτι για την νεανική ΑΕ Κομοτηνής εν αναμονή των πλέι άουτ

Την 15η ήττα της σε 16 παιχνίδια γνώρισε για το πρωτάθλημα της Volley league η ουραγός ΑΕ Κομοτηνής με 3-0 από τον Παμβοχαϊκό αυτή την φορά και θα περιμένει για τα πλέι άουτ παραμονής τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που και αυτός γνώρισε ήττα σοκ από την ΑΕΚ και δεν αποφεύγει την προτελευταία θέση.

Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη αγωνίστηκε χωρίς τον κεντρικό Ηλία Χριστόφα, ωστόσο οι Θρακιώτες που σχεδόν ένα γύρο αγωνίζονται προετοιμαζόμενοι για τα πλει άουτ δεν απείλησαν τους γηπεδούχους που χρειάστηκαν μόλις 69 λεπτά για να επικρατήσουν και να πάρουν τρεις βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για την 4η θέση.

Η ομάδα της Θράκης πάλεψε το 2ο και το 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό. Ο Παμβοχαϊκός στο πρώτο σετ έκανε ένα ξέσπασμα στο 10-8 όταν από το σερβίς του Γκλάντστόουν έφερε σερί 7-0 για το 17-8. Η Κομοτηνή δεν αντέδρασε και ο Ολιβέιρα έκλεισε το σετ 25-16.

Στο 2ο σετ η Κομοτηνή βελτίωσε την υποδοχή της και κρατήθηκε στο σκορ μέχρι το 8-8. Ο Ολιβέιρα με επίθεση, το λάθος του Μαρούλη και ο άσσος του Γκλαντστόουν έκαναν το 11-8 με σερί 3-0. Η ΑΕΚ μείωσε με τον Ανέστη Δαλακούρα 24-23 όταν ο Αμπράο έκανε το 25-23.

Στο 3ο σετ η Κομοτηνή προηγήθηκε 5-6 αλλά ο Παμβοχαϊκός πάλι με τον Ολιβέιρα βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 20-20 στο πιο αμφίρροπο σημείο του παιχνιδιού. Ο Αμπράο πήρε δύο καθοριστικούς πόντους για το 23-21. Μείωσε ο Κώστας Δαλακούρας 23-22 αλλά ο 16χρονος Νίκος Γκόνας που έκανε ντεμπούτο έχασε το σερβίς (24-22) και ο Ολιβέιρα έκλεισε τον αγώνα με 25-22 και 3-0 σετ.

Στα θετικά για την ΑΕΚ η παρουσία των Γκόνα, Ανδρεάδη και Μπανιώτη, ενώ ο Εβρίτης Παρασκευάς Τσέλιος είχε 2 πόντους.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-23, 25-22) σε 69΄.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα 18 (16/27, 2 μπλοκ, 56%υπ., 33%αρ.), Γκλαντστόουν 9 (4/7επ., 2 μπλοκ, 3 άσσους), Τσέλιος 2 (2 μπλοκ), Αμπράο 13 (13/21επ., 47%υπ., 33%αρ.), Γουάλαφ 8 (6/13, 2 μπλοκ) / Κωτσάκης (λ. – 50%υπ., 25%αρ.), Δημητούλης, Συναδινός, Τουρνάκης 3 (2/3επ., 1 μπλοκ).

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 8 (6/13επ., 2 άσσοι), Γκόνας 3 (3/5), Μαρούλης, Φερέλ 7 (6/13, 1 μπλοκ), Σεβτσόβ 14 (14/27επ.), Αν.Δαλακούρας 11 (10/20επ., 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. – 25%υπ., 25%αρ.), Μπανιώτης, Καραβατζής, Ανδρεάδης 3 (3/11).