Γ’ Εθνική: Έχασε μεγάλη ευκαιρία για την νίκη επί της πρωτοπόρου Ευκαρπίας ο Λεύκιππος

Αν και πάλεψε μειώνοντας την διαφορά στους δυο δεν τα κατάφερε να πάρει την νίκη ο Λεύκιππος στην Ευκαρπία και έχασε στο τέλος από την πρωτοπόρο τοπική ομάδα με 74-68.

Ο Λεύκιππος δυνατά και βρέθηκε μπροστα στο α΄ δεκάλεπτο με 15-16, δείχνοντας ότι πήγε στην Ευκαρπία για να διεκδικήσει την νίκη, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς βελτιώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να πάνεστα αποδυτήρια με διαφορά επτά πόντων υπέρ τους 38-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες με την ομάδα του Παναγιώτη Αμοιρίδη να βρισκεται πίσω 55-47 στο 30′ να μειωνει 61-56 34′ και παρα οτι δεχτηκε σερι 5-0 στο επόμενο λεπτό (66-56), μειωσε 70-68 στο τελευταίο, τελικά αν και ειχε την μπαλα για να ισοφαρίσει ή να περασει μπροστά χάθηκε ένα εύκολο καλάθι για να πετύχει στην συνέχεια η Ευκαρπία τέσσερις πόντους ώστε να γραψει το τελικό 74-68.

Πρώτοι σκόρερς του Λευκιποου οι  Χρήστου με 20 πόντους και Σταμπουλής με 12 πόντους , ενω 16 είχε ο Βαρίτης για την Ευκαρπία.

Δεκάλεπτα: 15-16, 38-31, 55-47, 74-68.

Διαιτητές: Φακίτσας-Γερακίνης

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Νίκου- Δαδάλας): Χαρτόπουλος 1, Πρεδάρης 1, Κιούρκας 11 (2), Τσολακίδης, Γκαβέζος Άρ.6, Βαρίτης 16 (2) Χολέβας 9, Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 8, Τσελεντάκης 7, Γκαβέζος Αντί. 13, Κοσμίδης.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 6, Δώδος 2, Στεργίου 10 (1), Κυφωνίδης 3 (1), Δάτσης 3 (1), Σταμπουλής 12 (2), Παλλάκης 7, Στασινόπουλος, Κάλφας 5(1), Χρήστου 20, Σταματέλος.