Super League: Η αλλαγή του Τοροσίδη έφερε τα πάνω – κάτω στο ντέρμπι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ

Παίζοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε με 4-1 της ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη και ουσιαστικά κλείδωσε την δεύτερη θέση.

Κλειδί για την αλλαγή στην συμπεριφορά των ερυθρολεύκων που βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το τέρμα του Πόνσε στο 3′, η είσοδος στο δεύτερο ημίχρονο του Βασίλη Τοροσίδης στο δεξιό άκρο του Ολυμπιακού.

Με την εμπειρία αλλά και την δύναμη που διαθέτει, αφενός δεν πέρναγε τίποτα στα μετόπισθεν, αφετέρου ανέβηκε η γραμμή του Ολυμπιακού και με τον Τόρο να βοηθά και στο δημιουργικό κομμάτι άλλαξε η εικόνα του ματς.

Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τέσσερα γκολ στην επανάληψη, σκοράροντας με τους Καμαρά (50′), Φορτούνη (72′, 87′) και Χασάν (83′). Πλέον κλείδωσε και η υπόθεση 2η θέση υπέρ του Ολυμπιακού, που κοιτά την ρεβάνς με την Ντιναμό Κιέβου.