ΕΠΣ Ξάνθης: Διπλά για Ζυγό και Θαλασσιά! Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία στην Α’ Κατηγορία

Με σημαντικές εκτός έδρας νίκες προχώρησαν οι δυο πρωτοπόροι Ηρακλής Νέου Ζυγού και Αναγέννηση Θαλασσιάς για την 16η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης.

Ο Ηρακλής Ζυγού αν και ήταν 0-0 στο ημίχρονο με την ουραγό ΑΕΞ, τελικά την νίκησε με 5-0 ενώ με δυο γκολ πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου κρίθηκε η επικράτηση της Θαλασσιάς στη Διομήδεια.

Σπουδαίο διπλό και για τον Άρη Πετεινού στο Σέλινο ενώ και η Κεσσάνη Ερασμίου έφυγε με σημαντική εκτός έδρας νίκη από την έδρα του Εχίνου. Ισοπαλία λευκή είχαμε στο Ερμής Μάνδρας – Βιστωνίδα ενώ ο μοναδικός άσσος ήρθε στο Απόλλων Ξάνθης – Κεντητή. Ρεπό είχε το Δροσερό.

Κατόπιν αυτόν διατηρήθηκε στην κορυφή ο Ηρακλή Ζυγού, ο οποίος έχει πλέον περάσει μπροστά στη βαθμολογία μετά την απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΣ Ξάνθης για τα χαμένα δελτία της Θαλασσιάς πριν δυο εβδομάδες. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 16ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
ΑΕ Ξάνθης – Ηρακλής Νέου Ζυγού 0-5 (50′ Καράμπελας, 66′ πεν. Κωφίδης,
 85′ Χασιώτης, 89′ Χασιώτης, 90′ Πιλτικάκης)
Ερμής Μάνδρας – ΑΟ Βιστωνίδας 0-0
Απόλλων Ξάνθης – Κεντητή 1-0 (80′ Κατσιλίδης)
Εχίνος Σπορ – Κεσσάνη Ερασμίου 1-3 (41′ Χατζηχασάνογλου – 30′, 70 Κιαχίδης, 75′ Βελή)
Άτλας Σελίνου – Άρης Πετεινού 0-3 ( 43′,70′ Κουκουρίκος, 73′ Μπουρλόγλου)
Απόλλων Διομήδειας – Αναγέννηση Θαλασσιάς 0-2 (40 πεν. Καζακης, 50 Κελλίδης)
ΡΕΠΟ: Φίλιππος Δροσερού