Volley League: Κέρδισε σετ από τον Παναθηναϊκό αλλά όχι και βαθμό η ΑΕ Κομοτηνής

Η ΑΕ Κομοτηνής δεν κατάφερε να ανακόψει την πορεία του φορμαρισμένου Παναθηναϊκού που με κορυφαίους τους δύο «πιτσιρικάδες» του Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο και Αλέξανδρο Ράπτη νίκησε με 3-1 την ομάδα της Ροδόπης και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Κομοτηνή πάλεψε για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ αλλά πιέστηκε από το σερβίς και το μπλοκ του Παναθηναϊκού και δε μπόρεσε να ακολουθήσει την ταχύτητα του τριφυλλιού στο 3ο και στο 4ο σετ. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε για τους πράσινους ο Δανός πασαδόρος Αξέλ Γιάκομπσεν ενώ από την ΑΕ Κομοτηνής, που έμεινε στους 5 βαθμούς, κορυφαίοι ήταν ο Μαρούλης και ο Φερέλ.

Στο πρώτο σετ, με το μπλοκ του Σεφτσόφ η Κομοτηνή πέρασε μπροστά με 8-7 αλλά ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του Γιάκομπσεν έκανε το πρώτο ρήγμα στην υποδοχή της Κομοτηνής και με σερί 4-0 προσπέρασε 12-9. Η Κομοτηνή επανήλθε με την επίθεση και τον Ανέστη Δαλακούρα ισοφαρίζοντας 13-13. Το ξέσπασμα του παθιασμένου Πελεκούδα σε μπλοκ και επίθεση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 18-15 και πήρε διαφορά ασφαλείας που την διατήρησε μέχρι το τέλος. Όταν η Κομοτηνή μείωσε σε 22-21 με δύο επιθέσεις του Σεφτσόφ η απάντηση ήρθε από τον Ράπτη και δύο μπλοκ από Γιάκομπσεν αρχικά και Πελεκούδα κάνοντας το 25-21.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ με την Κομοτηνή να ρισκάρει σε σερβίς και επίθεση και με ωραίες άμυνες να γίνεται ανταγωνιστική. Οι δύο ομάδες είχαν κλειστό αγώνα πόντο πόντο μέχρι το 20-18 που ξέφυγε ο Παναθηναϊκός ύστερα από λάθος του Σεφτσόφ και πόντο του Πανταλέοντα. Η Κομοτηνή στο καλύτερο σημείο της στον αγώνα κατάφερε να κάνει σερί 4-0 με Δαλακούρα, Φερέλ και να προσπεράσει 22-20. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Γιορντάνοφ 22-22, ο Σεφτσόφ έκανε το 24-23, ο Πελεκούδας ισοφάρισε και ο Κώστας Δαλακούρας με επίθεση και προσωπικό του άσσο έκλεισε το σετ 26-24 εν μέσω αποθέωσης για το 1-1 σετ.

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμούς και κυρίως ταχύτητα με την ανάπτυξη του Γιάκομπσεν. Με σερί 5-0 και τον Πανταλέων στο σερβίς ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 9-4 ξεκαθαρίζοντας από νωρίς το τοπίο. Η Κομοτηνή μείωσε στο -2 με τον Σεφτσόφ και τον άσσο του Μαρούλη αλλά ο Παναθηναϊκός με τρεις σερί επιθέσεις του Αλέξανδρου Ράπτη έκλεισε το σετ 25-20 για το 2-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός με πιο συντηρητική τακτική και περιορίζοντας τα λάθη του είχε σε όλο το 4ο σετ μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα στο σκορ. Οι Ανδρεόπουλος, Ράπτης κέρδιζαν εύκολα τις επιθέσεις και έδωσαν προβάδισμα 8-5 και 14-10. Η Κομοτηνή δεν είχε απαντήσεις, οι παίκτες της έδειξαν κουρασμένοι απέναντι στους ρυθμούς του Παναθηναϊκού, η διαφορά συντηρήθηκε και ο αγώνας έκλεισε με επιθέσεις Ράπτη, Ανδρεόπουλου.

Οι πόντοι του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν 3 άσσοι, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων. Κορυφαίοι για την ΑΕ Κομοτηνής οι Μαρούλης, Φερελ και Ανέστης Δαλακούρας ενώ κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Ανδρεόπουλος, Ράπτης και Γιακομπσεν.

Διαιτητές: Θεμελής, Παπακοσμάς.
Τα σετ: 1-3 (21-25, 26-24, 20-25, 18-25) σε 103΄

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 9 (8/15επ., 1 άσσος, 66%υπ., 48%αρ.), Μαρούλης 2 (2 άσσοι), Φερέλ 9 (7/9, 2 μπλοκ), Σεβτσόφ 22 (19/43, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αν.Δαλακούρας 13 (9/23, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 59%υπ., 26%αρ.), Χριστόφας 5 (3/12, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. – 62%υπ., 13%αρ.), Ανδρεάδης, Καβαρατζής, Μπουφίδης, Παπαδάκος, Μπανιώτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1π. (0/2, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 14 (12/29, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαρ. Ανδρεόπουλος 15 (13/19, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 65%αρ., 30%αρ.), Πανταλέων 10 (6/7, 4 μπλοκ), Ράπτης 19 (17/33, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 35%αρ., 12%αρ.), Πελεκούδας 10 (6/10, 4 μπλοκ), Ζήσης (λ. – 73%, 39%αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ