Α1 Γυναικών: Ισοπέδωσε τις Κυκλωπίνες η Νέα Ιωνία των αδερφών Κεπεσίδου

Μια ήττα εντός προγράμματος μεν, εξαιρετικά βαριά ωστόσο, γνώρισε η γυναικεία ομάδα των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης στην πρεμιέρα του β’ γύρου του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών Χάντμπολ.

Απέναντι στις Εβρίτισσες βρέθηκε ο Ομιλος Φίλων Νέας Ιωνίας, η μόνιμη πρωταθλήτρια των τελευταίων ετών που έχει ως γνωστόν στην σύνθεσή του και τις αδερφές Κεπεσίδου, την Μάγδα και τη Νικολίνα. Μόνον η πρώτη αγωνίστηκε στο παιχνίδι ως βασική τερματοφύλακας και χρειάστηκε να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα της μόνο 12 φορές. Αντιθέτως, οι συμπάικτριές της πέτυχαν υπερτριπλάσιο αριθμό τερμάτων για το τελικό 39-12.

Ο αγώνας δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής. Στο δεκάλεπτο οι Αθηναίες ήταν μπροστά στο σκορ με 7-0 και αυτό είχε γίνει 17-2 πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο. Με 20-4 στο ημίχρονο θα περίμενε κανείς να υπάρξει χαλάρωμα. Αυτό έγινε όμως μόνο αμυντικά, με αποτέλεσμα τουλάχιστον οι Κυκλωπίνες να πιάσουν διψήφιο αριθμό τερμάτων, καθώς επιθετικά σχεδόν διπλασίασε τα τέρματά της.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 7-0, 11-1, 14-1, 17-2, 20-4 (ημίχρονο), 25-6, 28-6, 32-8, 35-9, 39-11, 39-12 (τελικό αποτέλεσμα)
Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη, Δίλεπτα: 2-1, Πέναλτι: 3/4-2/3

ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Ναϊσίδου- Σαμαράς): Κεπεσίδου, Μανιά 5, Φράγκου 2, Παπανικολάου 1, Κερλίδη 2, Καρέλα 3, Μακρή, Ντιμτσούδη 1, Αγγελοπούλου 2, Χρυσή 4, Καραμάνου 4, Γκουζούλη, Άντριτσουκ 4, Κόβιτς 1, Χρονοπούλου 7, Χαριτίδη.
ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Χαραλαμπίδης): Σολακούδη 3, Σμαρλαμάκη 3, Δημητριάδου, Λαμπίδη 1, Νικόλοβα 1, Βαρσάμη Σ., Παρασκάκη 1, Σαββαλάκη Α., Χωρινού 2, Μπαλασούδη, Καλαϊτζή, Βαρσάμη Μ., Σαββαλάκη Δ. 1.