Super League: Μοιρασμένη η προϊστορία στους αγώνες της Ξάνθης στο Αγρίνιο από το μακρινό 1983 ως σήμερα

Ανάμεικτα αισθήματα αφήνουν οι έξοδοι της Ξάνθης στο Αγρίνιο. Με εξαίρεση το πρώτο μακρινό μεταξύ των δυο ομάδων παιχνίδι το μακρινό 1983, ο Παναιτωλικός έδειχνε να έχει… «κόψει» τον αέρα των Θρακιωτών, ωστόσο στα τελευταία δύο παιχνίδια η Ξάνθη φεύγει με διπλό.

Συνολικά τρεις φορές έχει καταφέρει να φύγει νικήτρια από το Αγρίνιο η Ξάνθη, σε 8 συνολικά αγώνες που έχει δώσει με τον Παναιτωλικό. Άλλες τρεις φορές έχει ηττηθεί ενώ τις άλλες δύο οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες.

Η Θρακιώτικη ομάδα τα έβρισκε σκούρα εκτός έδρας από τότε που τον αντιμετώπισε για πρώτη φορά το 2011, όπου και ανέβηκαν οι γηπεδούχοι στην Super League, σε αντίθεση με τις δύο φορές που ήρθαν αντιμέτωποι για την Β’ Εθνική και στις οποίες μετρά μια νίκη και μια ισοπαλία.

Ωστόσο τα πράγματα έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια με την Ξάνθη να φεύγει αήττητη στις τρεις τελευταίες επισκέψεις της και να θέλει να διατηρήσει αυτό το σερί. Τα γκολ είναι υπέρ του Παναιτωλικού με 13-10, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι όλα τα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων ήταν στο πρωτάθλημα, αφού στο Κύπελλο ο μοναδικός αγώνας που έχουν δώσει ήταν στα Πηγάδια πριν ενάμισι χρόνο (με την Ξάνθη να κερδίζει με 2-0).

Στο τελευταίο μεταξύ των δυο ομάδων παιχνίδι στο Αγρίνιο η Ξάνθη προηγήθηκε με 0-2 στο δεκάλεπτο, με δυο γκολ του Μπρίτο. Στο 4′, ο Αφρικανός πλάσαρε ψύχραιμα από κοντά, ενώ στο 8′ νίκησε τον Κυριακίδη με υπέροχο χτύπημα φάουλ. Ο Παναιτωλικός ήταν ανύπαρκτος και βρέθηκε να χάνει με 0-3 στο ημίχρονο, μετά και το γκολ του Γέντρισεκ στο 35′. Στο 2ο ημίχρονο οι Αγρινιώτες βελτιώθηκαν με τις διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Ζίβκοβιτς, ο οποίος είχε την εστία του να παραβιάζεται για μια και μοναδική φορά στο 87′ από τον Μάζουρεκ, μετά από όμορφη ασίστ του Ντίαζ.