ΕΠΣ Ξάνθης: Αναβολές και νίκες πρωτοπόρων! Αποτελέσματα, σκόρερς, βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική σε Α’ και Β’ Κατηγορία

Με τους αγώνες της 13ης αγωνιστικής και τελευταίας του α’ γύρου, αλλά και με αναβολές λόγω καιρού, ξεκίνησε η ποδοσφαιρική δράση για το 2019 στην ΕΠΣ Ξάνθης.

Η πρωταθλήτρια χειμώνα εδώ και δυο αγωνιστικές Αναγέννηση Θαλασσιάς πέρασε ευκολα από την Βιστωνίδα στην Φελώνη, ενω ο Ηρακλής Ζυγού που ακολουθεί στο -6 έκανε μεγάλη ανατροπή από το 0-2 πετυχαίνοντας 3 τερματα στο τελευταίο ημίωρο από του μαχητικού Εχίνου, ενω ο Φίλιππος Δροσερού νίκησε στην Κεντητη και βρίσκεται στην 4η θέση.

Στους αγώνες που αναβλήθηκαν την Κυριακή λόγω καιρού και έγιναν κανονικά την δευτέρα ο Απόλλων Διομήδειας στο ντεμπούτο Σουπιάδη πήρε νίκη παραμονής στα Κιμμέρια επί της ΑΕ Ξάνθης, ενω ο Άρης Πετεινού διέλυσε με 7-0 την Κεσσάνη Ερασμίου.

Ο αγώνας Απόλλωνας Ξάνθης – Άτλας Σελίνου δεν έγινε ούτε την Δευτέρα λόγω αιτήματος των δυο ομάδων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής στην Α’ Κατηγορία ΕΠΣ Ξάνθης, οι σκόρερς στα παιχνίδια και η διαμορφωθείσα βαθμολογία έχουν ως εξής:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Ηρακλής Ν. Ζυγού – Εχίνος Σπορ 3-2 (70′πεν. Κωφίδης, 80′ Χασιώτης, 93′ Πιλτικάκης – 25′ Μεμετ Αλή, 53′ Χατζηχασάνογλου)
ΑΟ Βιστωνίδας – Αναγέννηση Θαλασσιάς 0-3 (35′ Κουτσομιχάλης, 44′ Καζάκης, 65′ Τουργαίδης)
Κεντητή – Φίλιππος Δροσερού 1-2 (80′ Κιουτσούκ – 48′ Μαξούμ, 85′ Ζώτος)
Απόλλων Ξάνθης – Άτλας Σελίνου (αναβλήθηκε)
ΑΕ Ξάνθης – Απόλλων Διομήδειας 0-1 (16′ Σερνισλίδης)
Άρης Πετεινού – Κεσσάνη Ερασμίου 7-0 (Καμπουρίδης, Πουτακίδης, Φλώρος, Παυλίδης, Κορωνίδης, Τσακιρούδης, Νεανίδης)
ΡΕΠΟ: Ερμής Μάνδρας

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 13 ΑΓΩΝΕΣ):
1. Αναγέννηση Θαλασσιάς 34 (42-3) *
————————————
2. Ηρακλής Νέου Ζυγού 28 (39-5)* **
3. Αρης Πετεινού 24 (26-13) *
4. Φίλιππος Δροσερού 22 (29-20) *
5. ΑΟ Βιστωνίδας 20 (15-13) *
6. Ατλας Σελίνου 16 (16-24)***
7. Απόλλων Ξάνθης 15 (19-17) * ***
8. Κεντητή Ξάνθης 14 (13-14) *
9. Εχίνος Σπορ 13 (14-24) *
10. Απόλλων Διομήδειας 9 (14-28) *
11. Κεσσάνη Ερασμίου 8 (11-32) *
-. Ερμής Μάνδρας 8 (13-30)*
————————————
13. ΑΕ Ξάνθης 5 (11-40) * ***
14. Αστέρας Μαγικού (αποχώρησε)
* Με έναν αστερίσκο οι ομάδες που έκαναν το ρεπό τους
** Ο Ηρακλής Ζυγού έχει τιμωρηθεί με ποινή -2 βαθμών
*** Με τρεις αστερίσκους οι ομάδες που έχουν αγώνα λιγότερο

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14η)
Απόλλων Ξάνθης – Ηρακλής Ν. Ζυγού
Εχίνος Σπορ – Ερμής Μάνδρας
Ατλας Σελίνου – ΑΕ Ξάνθης
Απόλλων Διομήδειας – Κεντητή Ξάνθης
Αναγέννηση θαλασσιάς – Κεσσάνη Ερασμίου
Φίλιππος Δροσερού – Αρης Πετεινού
ΡΕΠΟ: ΑΟ Βιστωνίδας

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Δόξα Σταυρούπολης – Δόξα Μυρωδάτου 4-2
Π. Μελάς Κουτσού – Ατρόμητος Χρύσας 0-0
Σμίνθη Ξάνθης – Ασπίδα Πηγαδίων 3-1
Αναγέννηση Π. Χρύσας – Κεραυνός Π. Κατραμίου 2-0
Αετός Τοξοτών – Ελπίδα Γενισέας 0-1
ΑΠΟΞ – Αετός Γοργόνας 1-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (12 αγώνες):
1. Ελπίδα Γενισέας 34 (21-2)
2. Αετός Τοξοτών 20 (23-17)**
————————————
3. ΑΟ Σμίνθη 19 (25-16)
4. Παύλος Μελάς Κουτσού 18 (24-13) *
5. Ασπίδα Πηγαδίων 18 (18-13)
6. Ατρόμητος Χρύσας 17 (14-13)
7. Αναγέννηση Π. Χρύσας 15 (11-9)
8. Αετός Γοργόνας 13 (14-20)**
9. ΑΠΟ Ξανθης 12 (9-12)
10. Κεραυνός Π. Κατραμίου 10 (9-22)
11. Δόξα Σταυρούπολης 10 (9-18)
12.Δόξα Μυρωδάτου 10 (11-33)
* Ο Παύλος Μελάς Κουτσού ξεκίνησε με -6 στο πρωτάθλημα
** Oι ομάδες με δύο αστερισκους έχουν εναν αγώνα λιγότερο

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (13η)
Δόξα Μυρωδάτου – Ατρόμητος Χρύσας
Ασπίδα Πηγαδίων – Δόξα Σταυρούπολης
Αετός Γοργόνας – Παύλος Μελάς Κουτσού
Κεραυνός Π. Κατραμίου – Σμίνθη Ξάνθης
Ελπίδα Γενησέας – ΑΠΟ Ξάνθης
Αναγέννηση Π. Χρύσας – Αετός Τοξοτών

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here