Volley League: «Έπεσε» αμαχητί στην Μίκρα και ηττήθηκε εύκολα από τον ανανεωμένο Ηρακλή ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Δεν τα κάταφερε ο κακός Εθνικός Αλεξανδρουπολης στην Μίκρα που ηττήθηκε από τον ανανεωμένο Ηρακλή με 3-0 και έμπλεξε σε περιπέτειες.
Ο Εθνικός αιφνιδιάστηκε από την παρουσία του μεταγραφέντα από την Ρόδο Μαυροβουνιώτη και τον Σωτηρίου ως λίμπερο αντί του Μπαμπαλιούτα και απέιλησε μόνο στο τρίτο σετ όταν προηγήθηκε 13-18 αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στους 10 βαθμούς, έναντι 13 πλέον του γηραιού που απέκτησε και το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς οι Εβρίτες στην έδρας τους είχαν νικήσει τον μεταξύ τους αγώνα με 3-2 σετ.

Από την αρχή του 1ου σετ με καλό μπλοκ ο Ηρακλής προηγήθηκε 12-7, 19-11 και με μπλοκ και επίθεση από τον Κλίντι Ρίου το σετ έκλεισε άνετα 25-15. Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με την διαφορά πως ο Εθνικός στο ξεκίνημα πήρε μικρό προβάδισμα στο σκορ χάρις τον Μπενγκολέα μέχρι και το 11-13, αλλά ο Ηρακλής με σερί 4-0 σε μπλοκ και επίθεση προσπέρασε 15-13, ξέφυγε 21-16 με τον Ντίνα και το σετ έκλεισε 25-20 με τον Φέργκιουσον.

Η μεγάλη ανατροπή έγινε στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός μπήκε πιο δυνατά και με το σερβίς και την καλή άμυνα γύρισε σε κόντρα επιθέσεις. που του έδωσαν προβάδισμα με 11-16 και 13-18, αλλά ο Ηρακλής ήταν αποφασισμένος για το τρίποντο και κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Αρχικά ισοφάρισε 19-19 χάρις το σερβίς του Ντίνα και τις κόντρες από Κλίντι, ο Εθνικός πέρασε μπροστά για τελευταία φορά 19-20, αλλά το σερβίς του Κλίντι και το μπλοκ από τον Φέργκιουσον έκαναν το 22-20. Το σετ έκλεισε με μπλοκ του Ντίνα και λάθος από τον Γκμίτροβιτς και ο Ηρακλής πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-20, 25-22) σε 69′

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης, Μαυροβουνιώτης 14 (8/17 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 62% υπ. – 42% άριστες), Φέργκιουσον 9 (4/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 10 (7/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 15% άριστες) / Μπουράκης (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Μούχλιας Β., Τερζόγλου, Φωτιάδης, Μούχλιας Δ.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 1 (1/3 επ.), Μπενγκολέα 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 30% άριστες), Γκμίτροβιτς 10 (10/30 επ.), Τουρανιάνιν 6 (3/6 επ., 3 άσσοι), Στίγγας 9 (9/11 επ.), Ριζόπουλος 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 29% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 44% υπ. – 28% άριστες), Χρηστουηλίας (λ, 23% υπ. – 15% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (1 μπλοκ).