Euro 2019: Με Κουμεντάκη και Δαρίδη να χρησιμοποιούνται στο τέλος η Εθνική ισοπέδωσε τη Σουηδία

Με 3-0 νίκησε εύκολα τη Σουηδία η Εθνική Ανδρών και συνέχισε την αήττητη πορεία της προς τα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η οποία ξεκίνησε τον Δεκαπενταύγουστο από την Αλεξανδρούπολη αλλά δυστυχώς δεν ολοκληρώθηκε στον Έβρο λόγω των οικονομικών προβλημάτων της Ομοσπονδίας.

Ο κόσμος του βόλεϊ ανταποκρίθηκε πάντως θετικά στο κάλεσμα για έναν αγώνα γιορτή για το άθλημα και γέμισε το Μελίνα Μερκούρη στου Ρέντη και μετά το τέλος του αγώνα χειροκρότησε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο και τους αθλητές του, που φέρνουν την Εθνική Ομάδα σε τελική φάση Ευρωβόλεϊ για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια.

Οι διεθνείς φρόντισαν να αποζημιώσουν τους θεατές και τους τηλεθεατές παίζοντας καλό βόλεϊ, με δύναμη το σερβίς και τον Πρωτοψάλτη με τον Ζουπάνη να κάνουν την διαφορά στην επίθεση. Ως αλλαγές χρησιμοποιήθηκαν στο δεύτερο και στο τρίτο σετ ο Ραφαήλ Κουμεντάκης που επέστρεψε στην Εθνική και ο Άρκης Δαρίδης, οι μόνοι δυο Εβρίτες της αποστολής.

Μετά τις πρώτες αναγνωστικές φάσεις η Εθνική πήρε από την αρχή του 1ου σετ προβάδισμα δύο πόντων. Η Σουηδία ισοφάρισε 16-16 και 17-17 αλλά ο Ζουπάνης έκανε το 18-17, στο σερβίς πήγε ο Τακουρίδης και με ένα ρεσιτάλ από τα 9μ. πήρε δύο άσσους και με συνολικό σερί 6-0 έκανε το 23-17.

Το σκηνικό του πρώτου σετ επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ με τον Θανάση Πρωτοψάλτη να δίνει ρεσιτάλ. Με τον ακραίο της Φριντρισχάφεν να ξεσηκώνει την εξέδρα η Εθνική προηγήθηκε 11-7 και 16-11. Ο Κουμεντάκης με άσσο αύξησε την διαφορά στο +7 (19-12) με το τελικό 25-18 να σφραγίζει την κατάκτηση και του δευτέρου σετ.

Στο τρίτο σετ με διαφορετικό δίδυμο ακραίων Κουμεντάκη-Κοκκινάκη αντί Φράγκου-Πρωτοψάλτη και με τον Πετρέα στην θέση του Πελεκούδα στο κέντρο, αλλά και τον Δαρίδη να χρησιμοποιείται ως λίμπερο, η Εθνική δεν δυσκολεύτηκε να φθάσει στην επικράτηση. Με σταθερό Ζουπάνι στην διαγώνιο προηγήθηκε με 10-6 και 17-13 για να τελειώσει το σετ με 25-22 μέσα σε αποθέωση.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Σουηδίας προήλθαν από 1 άσσο, 30 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Ο Κουμεντάκης σημείωσε δύο πόντους (2/5 επ., 75% υπ. – 25% άριστες).

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-18, 25-22) σε 82′. Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής το Αζερμπαϊτζάν νίκησε με 3-1 σετ (25-18, 27-25, 21-25, 25-20) το Λουξεμβούργο, στο οποίο ταξιδεύει η Εθνική Ομάδα για το έκτο και τελευταίο παιχνίδι.