Γ’ Εθνική: Ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων και επιστρέφει με το διπλό από την Καλαμαριά η Ασπίδα Ξανθης

Με ένα καταπληκτικο ντεμαράζ στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης η Ασπίδα Ξάνθης ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων και επικράτησε με 59-67.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Στο 6′ το σκορ ήταν 6-6 και στο 8′ η Ασπίδα Ξάνθης προηγήθηκε με 10-14. Ο Σαμαράς διαμόρφωσε το 15-14 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-16. Η ομάδα του Απόλλωνα μπήκε δυνατά και με σερί 13-0 αύξησε την διαφορά στο +12 (28-16), με τους φιλοξενούμενους να μένουν άποντοι για περίπου πέντε λεπτά στην δεύτερη περίοδο. Η Ασπίδα μείωσε σε 31-27 και το ημίχρονο έληξε 37-31.

Με την έναρξη του β’ μέρους  Απόλλων Καλαμαριάς ξέφυγε με 10 πόντους (44-34) και ο Μύθιλλος έκανε το 46-35 στο 27′ και η Ασπίδα με σερί 0-5 μείωσε σε 50-45 στο 30′. Έπειτα από το 50-48 με τρίποντο του Μανδαλάκη ο Ακριτίδης ευστόχησε σε δίποντο κάνοντας το 52-48 με την Ασπίδα Ξάνθης με 0-8 να προηγηθεί 52-56. Στο 37΄ το σκορ ήταν 57-59, ο Απόλλων ισοφάρισε 59-59 έγινε από τον Ακριτίδη, με τους Ξανθιωτες στο φιναλε να επικρατούν με 59-67. Για την Καλαμαριά ο Μαχαιριανάκης είχε 17 πόντους ενώ από την Ασπίδα ο Μανδαλάκης αν και άστοχος είχε 16 πόντους και ο Παπαδάκης 10, με τον Κουτσογιάννη αν και τραυματίας να προσφέρει 7 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-16, 37-31, 50-45, 59-67

Διαιτητές: Παζώλης-Γεωργούλης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Τσεσμετζής): Κουκουλίδης 2, Μαχαιριανάκης 17 (1), Μύθιλλος 10, Τσιμπής 1, Σαμαράς 3 (1), Αγραφιώτης 6, Μόρας 6, Ακριτίδης 10, Αθαναηλίδης, Γουναρόπουλος 4

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Στεφανίδης): Άνθης 5 (1), Παπαδάκης 10, Αναστασιάδης 3 (1), Καραμανώλης 9 (1), Κουτσογιάννης 7, Μανδαλάκης 16 (2), Τσέλλος 5, Κασούρας 6, Μασμανίδης 6.