Volley League: Ήττα – μαχαιριά απο τον Παμβοχαϊκό του Δεληκώστα για την ΑΕ Κομοτηνής στο αντίο του Πάουλο

Δεν τα κατάφερε σε ένα ακόμα αγώνα η ΑΕ Κομοτηνής και ηττηθηκε 0-3 από τον δυνατο φέτος Παμβοχαϊκό στο αντίο του Βραζιλιάνου πασαδόρου Παουλο Μπερτασονι που αποχωρεί από την Ελλάδα για οικογενειακούς λόγους.
Η ομάδα της Ροδόπης προηγήθηκε 9-7 και 13-12 στο 1ο σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός με εντυπωσιακό μπλοκ – άμυνα γύρισε σε κόντρα επιθέσεις, με τον Αμπράο να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση και με συνολικό σερί 5-0 πήρε προβάδισμα 17-13. Ο Παμβοχαϊκός κράτησε τη διαφορά και με το χαμένο σερβίς του Χριστόφα έκλεισε το 1ο σετ 20-25.

Στο 6-6 του 2ου σετ το μπλοκ του Γκαντστόουν και οι δύο κόντρα επιθέσεις του Αμπράο έκαναν σερί 3-0 για το 9-6 του Παμβοχαϊκού. Η Κομοτηνή με τον Δαλδαβερένη στην θέση του αρνητικού Παουλο στην θέση του πασαδόρου το πάλεψε μειωσε από 20-23 σε 22-23 με τον ασο του Ρεναν αλλα με δύο επιθέσεις του Κριστανο εγινε το 22-25 και το 0-2 στα σετ.

Οπως και στο 2ο σετ έτσι και στο 3ο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο 6-6 και πάλι ο Παμβοχαϊκός με το μπλοκ – άμυνα γύρισε σε κόντρες με τον Αμπράο ο οποίος οικοδόμησε σερί 4-0 για το 6-10. Ο Μπουφιδης πήρε την θέση του Ρενάν η ΑΕΚ απο 13-19 μείωσε σε 19-21 αλλα ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Αμπράο που ωστοσο αρχικα ο πρωτος διαιτητης Δεληκωστίδηςεδειξε αουτ αλλα μετα αλλαξε γνωμη αφολυ συμβουλέυτηκε τον Τσεπκινλή.

H ομάδα του Βραχατίου με 8 αγώνες στο ενεργητικό της και την 5η της νίκη επέστρεψε στην 3η θέση της βαθμολογίας πιάνοντας τους 14 βαθμούς, έναντι 12 του Παναθηναϊκού που είναι στην 4η θέση αλλά με ένα ματς λιγότερο.  Η Κομοτηνή σε 7 αγώνες έχει 5 βαθμούς και βρίσκεται στην 9η θέση.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 22-25, 21-25) σε

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 67% άριστες), Μπερτασόνι, Ρενάν 3 (2/7 επ., 1 άσσος), Δαλακούρας Α. 11 (7/21 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 17% άριστες), Μουράνγκουα 12 (11/27 επ., 1 άσσος), Χριστόφας 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 50% υπ. – 27% άριστες), Καβαρατζής 1 (1 άσσος), Δαλδαβερένης 1 (1/1 επ.), Μπουφίδης 1 (1 μπλοκ).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα Κριστιάνο 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. – 12% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (6/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 3 (3/8 επ.), Τουρνάκης 7 (4/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 21 (21/31 επ., 63% υπ. – 26% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 65% υπ. – 41% άριστες), Κωτσάκης.