Γ’ Εθνική: Πλήρωσε το κάκιστο πρώτο ημίχρονο η Ασπίδα Ξάνθης στην Ευκαρπία

Δεν τα κατάφερε απέναντι στην πρωτοπόρο Ευκαρπία η Ασπίδα Ξανθης και ηττήθηκε εύκολα στην Θεσσαλονίκη με 86-70 για την 7η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Όλα κρίθηκαν στην πρώτη περίοδο, οταν η Ασπίδα βρέθηκε στο -17 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 56-36 για την Ευκαρπία. Κάπου εκει οι Ξανθιώτες αφυπνίστηκαν, γύρισαν τον αγώνα με καλή άμυνα δεχόμενοι …9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας 65-56 αλλά έμειναν μέχρι εκεί γνωρίζοντας την τρίτη τους ήττα στο πρωτάθλημα με 86-70.

Κορυφαίοι για την Ασπίδα ο Μανδαλάκης με 21 πόντους και ο Παπαδάκης με 17, με την ομάδα να ετοιμάζεται για το τοπικό ντέρμπι με τον Λεύκιππο.

Δεκάλεπτα: 33-16, 56-36 (ημιχρονο), 65-56, 86-70 (τελικο αποτέλεσμα)
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Εκιζόγλου

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ (Νίκου): Χαρτόπουλος 6, Πρεδάρης 7 (1), Κιούρκας 12 (1),Τσολακίδης 3 (1), Τσαρίτης 16, Χολέβας 13, Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 15, Παγωνίδης 2, Γκαβέζος Αντ.5, Γκαβέζος Άρ. Κοσμίδης 5 (1).
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Στεφανίδης): Ανθής, Παπαδάκης 17 (2), Αναστασιάδης 6 (2), Καραμανώλης 5 (1), Κουτσογιάννης 7 (1), Θεοδωρίδης, Μανδαλάκης 21 (1), Τσέλος 6 (1), Κάσουρας 2, Μασμανίδης 6.