Γ’ Εθνική: Μεγάλη νίκη στις Συκιές επί του ΒΑΟ για τον ΓΑΣ Κομοτηνή πριν το ντέρμπι κορυφής με Πολύγυρο

Την τέταρτη σερί νίκη του πέτυχε ο ΓΑΣ Κομοτηνή επικρατώντας στις Συκιές του ΒΑΟ με 54-63 και ανέβηκε στην τρίτη θέση μαζί με την ΜΕΝΤ για την 7η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα της Κομοτηνής έκανε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση παίζοντας καταπληκτική άμυνα και παίρνοντας την νίκη σε μια δύσκολη έδρα ευκολότερα από όσο περίμενε. Στο πρώτο μέρος έχε μικρό προβάδισμα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 25-29, ωστόσο το ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο έφερε το σκορ στο +13, 35-48 και με απλή διαχείριση επικράτησε 54-63 παίρνοντας την πέμπτη της φετινή νίκη.

Κορυφαίος ο έμπειρος Χαλήλ Καδήρ με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ που δέσποζε στις δυο ρακέτες, ενώ καλοί ήταν και οι Μαγουλάς με 16 πόντους και 4 τρίποντα και Παλάσκας που είχε 4 τρίποντα και 12 πόντους. Επόμενος αγώνας με τον πρωτοπόρο Πολύγυρο στην Κομοτηνή, με τον ΓΑΣ σε περίπτωση νίκης να κοιτά άνοδο.

Δεκάλεπτα: 13-15, 25-29 (ημίχρονο), 35-48, 54-63 (τελικό αποτέλεσμα)
Διαιτητές: Σαρακενίδης – Χρυσάφης

ΒΑΟ (Νομικός – Κατσής): Λεπτοκαρίδης 18(3), Μπαγκντασαριάν 6, Πετρίδης 8, Ζησόπουλος, Ταζόπουλος 2, Χότζα 6, Μαδεμλής, Πισιώτης 2, Βουνάκης 9(3), Γιαννούλης 2, Πυδαράκης 3(1), Καδηγιαννάκης.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης – Ζάντζας): Ιορδάνογλου 9 (1), Σπέντζος, Ζολώτας, Αθανασίου, Λεχούδης 7 (1), Λεμονίδης, Κουτσοβασίλης 9 (1), Μαγουλάς 16 (4), Παλάσκας 12 (4), Μπορμπίδης, Χαλήλ 10, Μαστροδημήτρης.